Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zamiast polegać na zmodyfikowanych plikach DOC, XLS czy PDF dla systemów Windows lub OS X, atakujący wzięli na cel urządzenia mobilne. To pierwszy przypadek wykorzystania w pełni funkcjonalnego szkodliwego programu dla Androida, który ma za zadanie infekować konkretne ofiary.

Do ataku doszło w drugiej połowie marca. Najpierw zhakowano konto e-mail należące do tybetańskiego aktywisty wysokiego szczebla. Atakujący wykorzystali je do wysłania spreparowanej wiadomości skierowanej do mongolskich, chińskich, tybetańskich oraz ujgurskich działaczy politycznych:

Sfałszowany e-mail wysłany do potencjalnych ofiar

Spear-phishingowe e-maile zawierały plik APK ze szkodliwym programem dla urządzeń z Androidem. Po jego zainstalowaniu na pulpicie pojawiała się aplikacja o nazwie Conference - jej uruchomienie powodowało wyświetlenie informacji o zbliżającym się wydarzeniu (po angielsku).

Analiza przeprowadzona przez ekspertów z Kaspersky Lab ujawniła, że szkodnika stworzyły osoby posługujące się biegle językiem chińskim – świadczą o tym m.in. komentarze w kodzie oraz specyficzne cechy serwera sterującego trojanem, choć sam serwer został zlokalizowany w Stanach Zjednoczonych, a konkretnie w Los Angeles.

Zainstalowana aplikacja, co typowe dla ataków ukierunkowanych, kradnie z zainfekowanych smartfonów poufne dane, łącznie z książką adresową, historią połączeń i wiadomościami SMS, które po otrzymaniu odpowiedniego polecenia wysyła do serwera C&C, kodując je wcześniej algorytmem Base64.

Wykorzystany w ataku trojan udaje aplikację o nazwie Conference

– Dotychczas nie zetknęliśmy się z atakiem ukierunkowanym wykorzystującym urządzenia mobilne, chociaż obserwowaliśmy sygnały świadczące o tym, że cyberprzestępcy od pewnego czasu eksperymentowali na tym polu – komentuje Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz w Kaspersky Lab.

Tym razem atakujący posłużyli się socjotechniką. W przyszłości podobne ataki mogą odbywać się z wykorzystaniem luk w oprogramowaniu mobilnym lub w wyniku połączenia różnych technik.

Czytaj także: 99% wykrytych w zeszłym roku zagrożeń mobilnych celowało w Androida


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

E-sąd nie taki zły

Źródło: Kaspersky Lab



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik