Pierwsze nagrody Pulitzera dla twórców "internetowych"

13-04-2010, 14:28

Sheri Fink pisząca dla serwisu ProPublica otrzymała nagrodę Pulitzera za materiał opowiadający o lekarzach, którzy w obliczu huraganu Katrina zdecydowali się podać uśmiercające zastrzyki pacjentom, których nie będzie można ewakuować. Nie ma wątpliwości, że ta nagroda pokazuje rosnące znaczenie dziennikarstwa w sieci. Poza tym jedna z nagród po raz pierwszy trafiła do autora animacji.

Nagroda Pulitzera to jedna z najważniejszych amerykańskich nagród dla dziennikarzy. Przyznawana jest corocznie w kwietniu. W tym roku po raz pierwszy może się nią pochwalić dziennikarka pisząca dla serwisu internetowego. Chodzi o Sheri Fink z ProPublica.

Sheri Fink otrzymała nagrodę w kategorii dziennikarstwa śledczego za przygotowany we współpracy z New York Times materiał pt. The Deadly Choices at Memorial. Ten liczący 13 tys. słów tekst opisuje decyzje życia i śmierci podejmowane przez lekarzy w szpitalu odciętym od świata przez powódź spowodowaną huraganem Katrina.

Warto zauważyć, że ProPublica to niezależny serwis działający jako organizacja non-profit. Zdaniem jego twórców prawdziwe dziennikarstwo śledcze jest zagrożone, a tradycyjne media traktują je jak drogi luksus. Takie dziennikarstwo jest jednak potrzebne i ProPublica nie tylko radzi sobie z dostarczaniem go (m.in. dzięki datkom od różnych fundacji), ale też zapewnia materiały bardzo wysokiej jakości.

To nie jedyny internetowy akcent wśród tegorocznych nagród. Nagroda w kategorii komiksu (Editorial Cartooning) trafiła do Marka Fiore z serwisu SFGate.com. Jest on autorem animacji, które są komentarzami różnych spraw, często złożonych. Rada przyznająca nagrodę uznała, że Fiore potrafi swoim ciętym dowcipem i głębokimi analizami ustanowić wysoki standard dla rodzącej się formy komentarza.

Fiore był jednym z pierwszych rysowników zatrudnionych w drukowanych gazetach, którzy przeszli do mediów online. Nagroda Pulitzera pokazuje, że to mu się opłacało. Rysunki jako komentarz w gazetach znane są od kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy w tej kategorii nagrodę otrzymał autor animacji publikowanych w sieci.

Poniżej jedna z prac Marka Fiore ukazująca "Reformę kart kredytowych". Problem dotyczy nie tylko Amerykanów...


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031