Pierwsze nagrody Pulitzera dla twórców "internetowych"

13-04-2010, 14:28

Sheri Fink pisząca dla serwisu ProPublica otrzymała nagrodę Pulitzera za materiał opowiadający o lekarzach, którzy w obliczu huraganu Katrina zdecydowali się podać uśmiercające zastrzyki pacjentom, których nie będzie można ewakuować. Nie ma wątpliwości, że ta nagroda pokazuje rosnące znaczenie dziennikarstwa w sieci. Poza tym jedna z nagród po raz pierwszy trafiła do autora animacji.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nagroda Pulitzera to jedna z najważniejszych amerykańskich nagród dla dziennikarzy. Przyznawana jest corocznie w kwietniu. W tym roku po raz pierwszy może się nią pochwalić dziennikarka pisząca dla serwisu internetowego. Chodzi o Sheri Fink z ProPublica.

Sheri Fink otrzymała nagrodę w kategorii dziennikarstwa śledczego za przygotowany we współpracy z New York Times materiał pt. The Deadly Choices at Memorial. Ten liczący 13 tys. słów tekst opisuje decyzje życia i śmierci podejmowane przez lekarzy w szpitalu odciętym od świata przez powódź spowodowaną huraganem Katrina.

Warto zauważyć, że ProPublica to niezależny serwis działający jako organizacja non-profit. Zdaniem jego twórców prawdziwe dziennikarstwo śledcze jest zagrożone, a tradycyjne media traktują je jak drogi luksus. Takie dziennikarstwo jest jednak potrzebne i ProPublica nie tylko radzi sobie z dostarczaniem go (m.in. dzięki datkom od różnych fundacji), ale też zapewnia materiały bardzo wysokiej jakości.

To nie jedyny internetowy akcent wśród tegorocznych nagród. Nagroda w kategorii komiksu (Editorial Cartooning) trafiła do Marka Fiore z serwisu SFGate.com. Jest on autorem animacji, które są komentarzami różnych spraw, często złożonych. Rada przyznająca nagrodę uznała, że Fiore potrafi swoim ciętym dowcipem i głębokimi analizami ustanowić wysoki standard dla rodzącej się formy komentarza.

Fiore był jednym z pierwszych rysowników zatrudnionych w drukowanych gazetach, którzy przeszli do mediów online. Nagroda Pulitzera pokazuje, że to mu się opłacało. Rysunki jako komentarz w gazetach znane są od kilkudziesięciu lat. Po raz pierwszy w tej kategorii nagrodę otrzymał autor animacji publikowanych w sieci.

Poniżej jedna z prac Marka Fiore ukazująca "Reformę kart kredytowych". Problem dotyczy nie tylko Amerykanów...Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.