PESEL już wkrótce zastąpi NIP osoby prywatnej

GazetaPrawna.pl 10-08-2010, 17:46

Od 1 stycznia 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w kontaktach z administracją podatkową będą posługiwały się tylko jednym numerem identyfikacyjnym, PESEL-em - poinformował wczoraj wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

- Prace koncepcyjne trwają od jakiegoś czasu. Musieliśmy być pewni, że zniesienie obowiązku posługiwania się NIP-em dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie spowoduje zamieszania w aparacie skarbowym. Administracja skarbowa jest już przygotowana do posługiwania się tylko jednym numerem identyfikacyjnym PESEL - powiedział wiceminister Parafianowicz.

Jego zdaniem od 1 stycznia osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej nie będą musiały pamiętać o NIP-ie, nowe NIP-y nie będą też wydawane.

- Poza kosztem związanym z pracą przy pisaniu projektu nowelizacji ustawy, zmiana nie będzie rodzić żadnych kosztów finansowych dla budżetu. Nie będziemy musieli przebudowywać systemu, bo administracja podatkowa już teraz ma informacje o numerze PESEL - zapewnił Parafianowicz.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Od 1 stycznia 2011 r. PESEL zastąpi NIP osoby prywatnej

PAP

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag podatkitag PESELtag NIPtag Ministerstwo Finansów
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy