PayPal uzyskał licencję bankową w Europie

16-05-2007, 06:09

Wczoraj, 15 PayPal uzyskał licencję bankową w Unii Europejskiej. Zdaniem analityków serwisu Bankier.pl fakt ten może oznaczać prawdziwą rewolucję na europejskim rynku płatności detalicznych.

PayPal dostępny jest już na ponad 100 tys. europejskich witryn internetowych i obsługuje w Europie ponad 35 mln klientów z 15 krajów Unii Europejskiej (w skali światowej firma działa już na 190 rynkach). Tylko w ubiegłym roku poprzez ten system płatniczy zrealizowano w Europie transakcje o łącznej wartości 8,4 miliarda dolarów.

Warto odnotować, że PayPal to nie tylko system płatności internetowych, ale również natychmiastowy transfer środków z jednego kraju do drugiego (przez 7 dni w tygodniu, bez jakichkolwiek ograniczeń), płatności przez komórkę, karty kredytowe, czy zwykłe karty debetowe.

Wydana przez luksemburską Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) decyzja o przyznaniu PayPal licencji bankowej wchodzi w życie 2 lipca 2007 r. Uzyskanie licencji oznacza nie tylko dotarcie z usługami PayPal do większej liczby internetowych handlowców, ale - co ważne - bezpośrednie dotarcie do klienta detalicznego bez pośrednictwa banków, np. przy wydawaniu kart kredytowych.

Zdaniem analityków portalu Bankier.pl uzyskana właśnie licencja w połączeniu z ogromną baza klientów i szerokim wachlarzem usług finansowych sprawia, że PayPal może teraz stanowić realną konkurencję dla europejskich banków, a potencjalny rozwój firmy na rynku europejskim jest teraz praktycznie nieograniczony.

Efektem wspomnianej decyzji KNF jest także przeniesienie europejskiej siedziby PayPal z Londynu do Luksemburga. Kraj ten, dzięki swoim przychylnym inwestorom prawom coraz częściej wybierany jest przez różne instytucje, które boją się podatków i biurokratycznej mitręgi w swoich rodzinnych krajach - pisze Bankier.pl. Dodatkowo, ponieważ Luksemburg jest członkiem Unii Europejskiej, to PayPal wykorzystując tzw. jednolity paszport może bez problemów oferować swoje usługi we wszystkich krajach Unii.

Polska dołączyła do krajów w pełni obsługiwanych przez system płatności PayPal we wrześniu ubiegłego roku. Niestety do tej pory polscy użytkownicy nie uzyskali jeszcze możliwości zasilania konta PayPal z rachunków bankowych.

Źródło: PayPal, Bankier.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy