Patent na Fat należy do Microsoftu

12-01-2006, 16:14

Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych potwierdził prawa licencyjne firmy Microsoft do systemu plików FAT. Decyzja ta może mieć wpływ na system operacyjny Linux, który również wykorzystuje tę metodę rozmieszczania plików.

Gigant z Redmond skierował sprawę do Urzędu Patentowego po tym, jak organizacja Public Patent Foundation zakwestionowała prawo Microsoft do tego systemu plików.

Jak przyznaje Florian Mueller, działacz na rzecz całkowitej likwidacji patentów na oprogramowanie, obecna sytuacja może być niekorzystna dla producentów systemu operacyjnego Linux oraz wszystkich urządzeń, które wykorzystują system FAT.

Jego zdaniem Microsoft może obecnie nie wysuwać żadnych roszczeń z tego tytułu, ale na polu prawnym decyzja amerykańskiego urzędu stawia teraz giganta w dużo lepszej strategicznie pozycji względem Linuksa.

Co więcej, na dniach urzędy patentowe w USA i Europie mają zatwierdzić kolejne patenty dla Microsoftu i niektóre z nich mogą stanowić równie duże zagrożenie dla oprogramowania open source, ostrzega Mueller.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy