Partia Piratów finansowana z niemieckiego budżetu

02-10-2009, 06:47

Nie udało się jej zdobyć miejsc w Bundestagu, jednak zapewniła sobie finansowanie z budżetu federalnego. Istniejąca od niedawna niemiecka Partia Piratów może chyba mówić o sukcesie w ostatnich wyborach.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wybory do Bundestagu już za nami. O ile zaskoczeniem nie była wygrana chadeckiej koalicji CDU/CSU, o tyle słaby wynik Partii Piratów już tak. Jeszcze dwa tygodnie temu nic takiego obrotu sprawy nie zapowiadało. Dziennik Internautów informował, że cieszy się ona blisko 9-procentowym poparciem wśród najmłodszego pokolenia Niemców. Pokolenia, które jednak nie ma jeszcze prawa głosu.

Piratenpartei zdobyła 845 904 głosy, co daje jej rzeczywiste poparcie społeczne na poziomie 2 procent. To zdecydowanie za mało, by zapewnić sobie miejsce w niemieckim parlamencie (próg dla partii to 5 procent). Wystarczyło jednak, by zapewnić sobie finansowanie z budżetu federalnego na poziomie około 720 tysięcy euro rocznie - podaje serwis TorrentFreak. Dla nowo utworzonej partii to dość znaczna suma.

Z przedstawionych przez niemiecką Partię Piratów danych wynika, że największych poparciem cieszy się ona w największych miastach. Przoduje pod tym względem Berlin - w jednym z jego okręgów - Berlin-Friedrichshain - Kreuzberg - Prenzlauer Berg Ost - poparcie wyniosło 6 procent. Kolejne dwa miejsca w zestawieniu zajmują także okręgi niemieckiej stolicy.

Widać jednak, że przed partią wciąż wiele pracy. Kilka miesięcy temu nie istniała ona na scenie politycznej, teraz ma około 10 tysięcy członków i dalej rośnie. Niemniej jednak Niemcy wydają się ją traktować podobnie jak początkowo Zielonych. Warto jednak przypomnieć, że obecnie partia ekologów należy do największych partii w tym kraju. Czy podobnie będzie z piratami?Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.