Papier jest znacznie trwalszy niż płyta CD - twierdzi ekspert

GazetaPrawna.pl 26-09-2010, 21:17

Nie powstał jeszcze elektroniczny nośnik informacji, który przetrwałby tak długo, jak papier. Przeciętna książka drukowana dziś w Polsce wytrzyma sto, a może nawet 300 lat, a tania płyta CD może być już niezdatna do odczytu po kilku latach - mówi PAP ekspert z Uniwersytetu Jagielońskiego.

"Najtrwalszym współczesnym nośnikiem informacji, który jest w powszechnym użyciu, jest... papier - podkreśla dr Tomasz Łojewski, kierownik pracowni Badań nad Trwałością i Degradacją Papieru Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Mówi się, że dane zapisane na CD-ROM-ie wysokiej jakości przetrwają 30 czy nawet 80 lat. W przypadku nośników powszechnego użytku, np. płyt CD za złotówkę, możemy nie być w stanie odczytać zapisanej na nich informacji już po kilku latach."

Jak zaznacza naukowiec, dyski CD i DVD nie zużywają się w czasie odczytu. Degradują w wyniku naturalnych procesów starzenia się materiałów: odwarstwiania się powłok czy odbarwiania się barwników używanych w dyskach nagrywanych.

"Na płycie nie znajdziemy zwykle informacji, że wytrzyma ona tylko np. 20 lat, bo to by niepokoiło kupującego, który wyobraża sobie, że jego praprawnuki będą mogły odtworzyć takie dyski. Otóż nie będą mogły" - przestrzega badacz. Dodaje, że jeśli chcemy zaoszczędzić czas na szybkości nagrywania i pieniądze na cenie nośnika, to np. nasze archiwum fotograficzne może nie przetrwać do następnego razu, kiedy wyciągniemy je z szafki po trzech-czterech latach.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Eksperci nie mają wątpliwości - papier jest znacznie trwalszy niż płyta CD

PAP

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag papiertag płyty CDtag książkitag DVDtag CD
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy