Znaczący wzrost infekcji dokonanych przez programy do kradzieży tożsamości wykazało badanie przeprowadzone przez PandaLabs. W ubiegłym roku liczba komputerów zarażonych złośliwymi kodami wzrosła o 800%. Panda Security szacuje, że tempo infekcji w roku 2009 będzie wzrastać o 336% miesięcznie.
reklama
Na podstawie analizy 67 milionów komputerów Panda Security stwierdziła, iż w 2008 roku 1,1% użytkowników internetu na całym świecie było narażonych na działanie oprogramowania do kradzieży tożsamości. Aplikacjami tego typu zostało zainfekowanych ponad 10 milionów komputerów - wynika z danych zebranych przez skaner online Panda ActiveScan.
Według badania opublikowanego przez niezależną firmę badawczą Javelin Strategy & Research średni koszt jednej kradzieży tożsamości w Stanach Zjednoczonych wyniósł 496 dolarów. Generuje to łączny szacowany koszt spowodowany infekcjami szkodliwym oprogramowaniem w wysokości ok. 1,5 miliarda dolarów tylko w tym kraju.
Poniżej przedstawione są najnowsze wnioski laboratorium PandaLabs na temat ewolucji procesu kradzieży tożsamości:
Rodziny trojanów najwytrwalej zbierające dane osób, korzystających z bankowości elektronicznej według PandaLabs to:
Trj/Cimuz, Trj/Sinowal, Trj/Bankolimb, Trj/Torpig, Trj/Goldun, Trj/Dumador, Trj/Spyforms, Trj/Bandiv, Trj/SilentBanker, Trj/PowerGrabber, Trj/Bankpatch, Trj/Briz, Trj/Snatch, Trj/Nuklus, Trj/Banker
Najczęściej pochodzą one z Chin i Rosji, jednak ośrodki cyberprzestępczości powstają także w Korei i Brazylii. Inne trojany kradną informacje osobiste użytkownika oraz jego hasła do chat-roomów, gier i aplikacji. Najpopularniejsze trojany niebankowe zajmujące się kradzieżą tożsamości to:
Trj/Lineage, W32/Lineage.worm, Trj/Legmir , Trj/Wow, W32/Wow.worm, Trj/MSNPassword, Trj/PassStealer, Trj/QQPass
Więcej informacji o trojanach bakowych i innych zagrożeniach znaleźć można w najnowszym biuletynie PandaLabs.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*