PAN: 21 czasopism naukowych w modelu Open Access

17-01-2011, 12:51

Polska Akademia Nauk zdecydowała się na elektroniczną publikację wybranych czasopism naukowych. Ich teksty będą udostępniane wszystkim zainteresowanym. W przedsięwzięciu pomoże firma Versita, która dostarczy narzędzia wydawnicze.

W 2009 roku Komitety i Wydziały Polskiej Akademii Nauk (PAN) opublikowały 254 tytuły wydawnicze w około 100 tys. egzemplarzy. Niedawno PAN zdecydowała się na elektroniczną publikację 21 czasopism naukowych w modelu Open Access, przy wykorzystaniu czołowych światowych rozwiązań technologicznych firmy Versita.

Model Open Access polega na udostępnieniu w internecie pełnych publikacji naukowych. Każdy może je swobodnie czytać, kopiować, przechowywać, drukować i wykorzystywać praktycznie. Open Access nie jest tożsamy z domeną publiczną, gdyż autorzy nie zrzekają się praw autorskich i mogą nakładać na użytkownika takie ograniczenia, które nie stanowią przeszkody w swobodnym korzystaniu z publikacji.

>>> Czytaj: Kosmiczne technologie w życiu codziennym

Porozumienie między PAN a Versitą obejmuje publikację czasopism z różnych dziedzin nauki - od biologii i weterynarii, poprzez psychologię, po nauki techniczne. Na podstawie zawartej umowy, Versita wspierać będzie PAN od strony publikacji elektronicznej, dystrybucji i marketingu, pozostawiając obszar pozyskiwania i redakcji manuskryptów czasopismom Polskiej Akademii Nauk.

21 czasopism Polskiej Akademii Nauk stanowi największą, jak dotąd, grupę czasopism przyjętych jednorazowo do publikacji przez firmę Versita. Obecnie świadczy ona usługi dla prawie 200 czasopism naukowych, a docelowo planuje powiększyć tę liczbę do 500.

Na świecie rośnie liczba czasopism naukowych korzystających z modelu Open Access. Wynika to m.in. z faktu, że teksty zamieszczane w sieci są łatwiej dostępne, a więc i częściej cytowane. Katalog otwartych czasopism DOAJ.org zawiera obecnie 5990 czasopism.

>>> Czytaj: OpenAIRE: wyniki "unijnych" badań naukowych w internecie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy