P2P nie jest nielegalne - uznał hiszpański sąd

08-07-2009, 12:50

Sieci P2P jako sposób przesyłania danych między użytkownikami internetu nie naruszają w zasadzie praw autorskich – uznał sąd w Barcelonie. To ważne wydarzenie, bo sądy europejskie rzadko kiedy przyznają, że technologię dzielenia się informacjami trudno uznać za nielegalną.

W czerwcu br. walkę ze stronami związanymi z sieciami P2P zapowiedziała hiszpańska koalicja posiadaczy praw autorskich, w skład której wchodzą m.in. organizacje Promusicae oraz SGAE.

Wcześniej organizacje te starały się o wprowadzenie w Hiszpanii prawa Hadopi pozwalającego na odcinanie użytkowników P2P od internetu. Nie udało się tego osiągnąć, więc padły deklaracje dotyczące akcji przeciwko 200 stronom z torrentami, które działają w tym kraju.

Organizacja SGAE wzięła na celownik serwis Elrincondejesus zawierający linki do eDonkey2000. W sprawie tej miały miejsce pierwsze przesłuchania. SGAE złożyła wniosek o to, aby sąd jak najszybciej wstrzymał działalność serwisu Elrincondejesus.

Sąd oddalił wniosek i uzasadnił go w bardzo ciekawy sposób. Stwierdził, że sieci P2P z zasady nie służą naruszaniu praw autorskich. Niektóre aktywności podejmowane dzięki tym sieciom mogą być niezgodne z prawem, ale nie jest to kwestia technologii jako takiej. Sędzia uznał, że trzeba w tym przypadku stosować domniemanie niewinności.

Co więcej, sędzia uznał, że kopiowanie nie jest tym samym, co użycie dzieła dla zysku, lub tym samym, co jego publiczne odtworzenie. Terminy te dotyczą tego, co dzieje się po pobraniu pliku. Sąd przyznaje, że choć mogło dojść do publicznego udostępnienia dzieła, to trudniej będzie to udowodnić.

Właściciel strony Elrincondejesus mówi, że nie czuje się winny. Podkreśla, że na stronie nie emitowano reklam. Jego zdaniem Elrincondejesus oferował jedynie linki, a więc robił to samo, co tysiące wyszukiwarek na świecie.

Decyzja sądu w Barcelonie przypomina nieco orzeczenie sądu nowojorskiego w sprawie, w której pozwaną była Denise Barker. Wtedy stróż prawa uznał, że udostępnienie pliku w sieci P2P to jeszcze nie przestępstwo i nie można go utożsamiać z dystrybucją.


Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Promusicaetag prawa autorskietag p2ptag Hiszpania
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031