P2P: Groził wysadzeniem budynków rządowych, trafi przed sąd

20-09-2011, 16:02

Nawet na siedem lat może trafić do więzienia pewien 18-letni Nowozelandczyk za umieszczenie w serwisie YouTube filmu, w których poinformował, że w budynkach rządowych podłożone zostały bomby. Był to jego protest przeciwko prawu wymierzonemu w internautów dzielących się chronionymi plikami.

1 września br. weszło w Nowej Zelandii prawo zezwalające na odłączanie internautów podejrzanych o dzielenie się plikami chronionymi prawem autorskim. Entuzjastów takiego rozwiązania poza przemysłem rozrywkowym trudno jest znaleźć. Rząd w Wellington postanowił jednak pójść wbrew opinii publicznej, ale jak się z kolei okazało, zgodnie z wolą Stanów Zjednoczonych. Głównym dowodem w sprawie mają być adresy IP. Żeby natomiast uniknąć debat na temat tego, kto w rzeczywistości popełnił przestępstwo, w ustawie zapisano, że odpowiedzialność za naruszenia ponoszą właściciele danych łącz internetowych.

Czytaj więcej: Wikileaks: Kanada i Nowa Zelandia naciskane przez USA ws. praw autorskich

Sonda
Czy 18-latek powinien trafić do więzienia?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Protesty przeciwko rozwiązaniom uderzającym w konkretne grupy społeczne nie są czymś nadzwyczajnym. Niektórzy decydują się na akcje zorganizowane, inni na działanie na własną rękę. Tą drugą drogą postanowił pójść pewien 18-latek z Auckland, który zamieścił w serwisie YouTube filmy ze swoim protestem. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że zapowiedział on złamanie zabezpieczeń serwisów internetowych rządowych agencji, a także poinformował że w budynkach rządowych podłożył materiały wybuchowe - podaje serwis TorrentFreak.

Policja potraktowała te groźby niezwykle poważnie, nie chcąc powtórek z krajów, gdzie dochodziło do zamachów. Nastolatka szybko zidentyfikowano i zatrzymano z udziałem specjalnych jednostek policji, koncentrujących się na cyberprzestępczości. 18-latek jutro ma stanąć przed nowozelandzkim sądem. Grozi mu nawet siedem lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Nowa Zelandia: Wszyscy internauci podejrzani


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag prawa autorskietag Nowa Zelandiatag groźbytag adres IP
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930