Otworzą listy, zeskanują i prześlą mailem

07-04-2010, 22:02

Fińska poczta testuje nowe sposoby dostarczania korespondencji. Podobnie jak w przypadku faktur, także listy mają być dostarczane w postaci elektronicznej.

Skandynawia stanie się w najbliższych dniach miejscem ciekawego eksperymentu, jaki przeprowadzać będzie fińska poczta - Itella. Firma ogłosiła niedawno, że zamierza zmienić sposób dostarczania korespondencji do swoich odbiorców. Rewolucja ma polegać na tym, że korespondencja w formie papierowej dostarczana będzie także w postaci elektronicznej.

>> Czytaj także: Administracja na e-fakturach jest tańsza

Jak się to będzie odbywało? Jakkolwiek nierealistycznie może to zabrzmieć, pracownicy poczty będą otwierać listy i je skanować. W postaci elektronicznej dostępne będą poprzez serwis NetPosti, gdzie klient będzie miał do nich w każdej chwili dostęp. Oprócz tego zostaną normalnie dostarczone na wskazany adres (dwa razy w tygodniu) lub do skrytki pocztowej. W tym drugim wypadku klient będzie informowany o nadejściu nowej przesyłki.

Itella chce "na żywo" sprawdzić, jak usługa będzie się sprawdzać i jaki będzie jej odbiór przez klientów. Jest to część większego projektu, w ramach którego poczta szuka nowych możliwości rozwoju. Tommi Tikika, dyrektor ds. rozwoju w Itelli, dodał, że innowacje potrzebne są w kraju, którego ludność jest rozproszona, a koszty usług pocztowych wysokie. Jest to także próba ograniczenia kosztów oraz zredukowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Sonda
Zgodziłbyś/-abyś się na otrzymywanie zwykłej poczty w formie elektronicznej?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Oprócz tego fińska poczta wprowadziła także nową możliwość odbioru paczek. Rozwiązane jest podobne do stosowanego od pewnego czasu przez polski InPost. W placówkach pocztowych zainstalowane zostały paczkomaty - można w nich odebrać przesyłki o niewielkich rozmiarach i niewymagające podpisu.

>> Czytaj więcej: InPost: Paczkomaty wystartowały!

Poczta zapewnia, że korespondencja Finów jest bezpieczna i nie ma żadnej możliwości, by treść listów dostała się w niepowołane ręce.

W testach bierze udział ponad 140 gospodarstw domowych oraz firm z miejscowości Anttila w południowej Finlandii.


Źródło: Itella
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag paczkomatytag listytag Itellatag inPost
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930