Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oto rejestr umów Kancelarii Prezydenta. Kto wykonał projekt koszulki z cytatem Prezydenta?

02-12-2015, 08:26

Kancelaria Prezydenta zapłaciła 700 zł osobie, która wykonała projekt koszulki z cytatem Prezydenta RP. Tak wynika z rejestru umów, który udało się wyrwać dzięki uporowi blogera Karola Breguły. Niestety wciąż nie możemy wiedzieć kto wykonał projekt koszulki, bo z rejestru usunięto dane kontrahentów.

W październiku tego roku Dziennik Internautów przypominał, że Prezydent RP powinien ujawnić rejestry umów swojej kancelarii. Kwestia ta była podnoszona przy okazji kampanii wyborczej. Byłoby najlepiej, gdyby kancelaria na bieżąco udostępniała na stronie BIP informacje o tym z kim zawarła umowy, kiedy, na co i za ile.

  Publikowanie rejestrów umów nie jest obowiązkowe, ale niektóre urzędy już to robią dla zwiększenia swojej przejrzystości. Prezydent RP nie powinien unikać dobrej praktyki, która jest stosowana np. przez urząd miasta w Lublinie. Prezydent RP powinien dawać przykład jawności.

Trudny do zrozumienia interes społeczny

Niestety Kancelaria Prezydenta nie chciała tak po prostu opublikować rejestrów umów. Starania o to podjął więc zwykły obywatel, Karol Breguła znany też jako Adam Dobrawy. W ubiegłym miesiącu opisywaliśmy jego starania o informację publiczną w postaci rejestru umów. Kancelaria Prezydenta nie chciała ujawnić informacji o zawieranych umowach bo... "nie wiedziała" jaki interes społeczny może stać za ujawnieniem informacji o wydatkach instytucji państwowej.

W poniedziałek Karol Breguła wreszcie otrzymał rejestry umów Kancelarii Prezydenta. Kopie tych dokumentów przekazał naszej redakcji, byśmy mogli je wam zaprezentować. Niestety dokumenty są niepełne. W wielu miejscach zamiast informacji o wykonawcy umowy jest informacja "osoba fizyczna". Kancelaria Prezydenta nie chce ujawnić z kim zawierała umowy.

- Obywatele muszą wyszarpywać po skrawku rejestry umów Kancelarii Prezydenta przed sądem. Sąd już raz stwierdził, że postępowanie Kancelarii w sprawie było niezgodne z prawem. Wtedy tuż przed rozprawą dostałem fragmenty rejestrów za kilka miesięcy. Przesłałem nagrania z wypowiedziami p. Andrzeja Dudy do Kancelarii. W zamian dostałem kolejne fragmenty rejestru, ale wciąż niekompletnego. Obecnie Kancelaria Prezydenta RP udostępnia rejestr umów. Usuwane są jednak z niego imiona i nazwiska kontrahentów. Jest to postępowanie nieprawidłowe - mówi Karol Breguła.

Bloger zauważa też, że sądy w Polsce zauważają jak istotne jest udostępnienie danych o wszystkich kontrahentach. Są urzędy, które nie mają z tym problemu. Dodajmy w tym miejscu, że w naszym kraju dochodziło do publikowania dokładnych danych osobowych kontrolerów biletów, bo rzekomo było to konieczne przy procedurze przetargowej. Ciekawe, prawda?

Zajrzyj w rejestry umów Kancelarii Prezydenta RP

Pod tym tekstem prezentujemy 2 przykładowe dokumenty z rejestrami umów za różne okresy. Wszystkie ujawnione dokumenty znajdziecie w naszej bibliotece na Scribd. Oto linki do wszystkich rejestrów. 

Możemy się z nich dowiedzieć, że np. Kancelaria Prezydenta zapłaciła 700 zł osobie, która wykonała projekt graficzny koszulki z cytatem Prezydenta RP. Niestety nie wiemy kto wykonał projekt, a przez to nie możemy ocenić jak często ta osoba wykonuje podobne zamówienia dla Kancelarii. 

Ktoś inny wziął 1500 zł za przygotowanie scenariusza oprawy artystycznej koncertu karnawałowego. Szkoda, że nie wiemy kto. Nie wiemy też kto wykonuje dla Kancelarii recenzje tekstów naukowych. 

Rejestr I 2013 Rok

Rejestr III 2015 Rok


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: