Oszczędzanie w dobie pandemii - e-konto oszczędnościowe

21-12-2020, 12:02

Jak wynika z raportu Finanse Polaków w czasie COVID-19, pandemia uszczupliła oszczędności 1/3 gospodarstw domowych. W artykule zdradzimy sposoby na to, jak je odbudować. Skutecznie i bezwysiłkowo.

Pandemia COVID-19 zmieniła każdą dziedzinę życia Polaków. Udowodniła także, jak ważne w dzisiejszych czasach są oszczędności, choćby minimalne. Jak wynika z raportu Finanse Polaków w czasie COVID-19. Jak pandemia wpłynęła na portfele i zwyczaje finansowe Polaków?, stworzonego przez firmę badawczą ABR Sesta, co trzeci ankietowany przyznał, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną i gospodarczą musiał naruszyć zgromadzone zabezpieczenie finansowe. Co ważne, wśród osób, które w czasie pandemii musiały naruszyć oszczędności, dominują osoby określające swoją sytuację materialną jako przeciętną (tj. starcza im na codzienne potrzeby, jednak na większe wydatki muszą oszczędzać) oraz skromną (tj. na co dzień muszą oszczędnie gospodarować pieniędzmi). Co to oznacza dla ciebie? Zwłaszcza jeśli nie zarabiasz przysłowiowych kokosów, powinieneś zadbać o to, aby stworzyć choćby niewielką poduszkę finansową. Od czego zacząć?

oszczędzanie w dobie pandemii - e-konto oszczędnościowe

Jak oszczędzać w czasie pandemii – krok po kroku

  1. Podejmij decyzję o oszczędzaniu. Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć na drodze do oszczędzania, jest… decyzja o jego rozpoczęciu. Regularne odkładanie pieniędzy może wymagać wyrzeczeń. Mając pewność swojej decyzji, będzie o nie zdecydowanie łatwiej. Ustal także cel odkładania środków. W tym przypadku najlepszym będzie poduszka finansowa, która pomoże przetrwać gorszy finansowo okres.
  2. Zapisuj wydatki. Choćby przez miesiąc lub dwa zapisuj każdą wydaną złotówkę. Po to, aby mieć pełny obraz swojego budżetu. Jeśli sam dostrzeżesz, że w ciągu miesiąca na kawę na mieście wydajesz 250 zł, a codzienne lunche pochłaniają prawie dwa razy więcej pieniędzy, łatwiej podejmiesz decyzję o budżetowych cięciach.
  3. Stawiaj sobie realne cele. Wiesz już, ile wydajesz? Zastanów się, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na oszczędności. Jeśli wahasz się pomiędzy dwiema kwotami, wybierz mniejszą. Jeśli postawisz poprzeczkę zbyt wysoko i już na starcie nie uda ci się osiągnąć celu, szybko stracisz motywację.
  4. Nie wkładaj oszczędności do skarbonki. Jeśli zależy ci na tym, aby oszczędzać długofalowo, bezpiecznie, bez ryzyka utraty kapitału, załóż e-konto oszczędnościowe. Konto oszczędnościowe to produkt bankowy służący gromadzeniu i pomnażaniu środków. W przeciwieństwie do pieniędzy zgromadzonych w skarbonce, które tracą na wartości, te umieszczone na koncie oszczędnościowym zyskują. Wszystko dzięki oprocentowaniu. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość dokonywania nieograniczonych wpłat i wypłat oraz dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę. Jeśli na twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki, oszczędności będą na wyciągnięcie ręki.


Oszczędzanie w czasie pandemii – sprytne wskazówki

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci oszczędzać skutecznie.

  • Często mówisz, że nie masz z czego oszczędzać? Ustaw na koncie osobistym zlecenie stałe. Na jego podstawie bank co miesiąc będzie przelewał na rachunek oszczędnościowy określoną kwotę. Jako datę ustaw tę przypadającą kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób twój argument odejdzie do przeszłości.
  • Boisz się, że impulsywne zakupy zrujnują twoje oszczędności? Ustaw skomplikowane hasło do konta oszczędnościowego, zapisz je na kartce, a tę schowaj na dnie szafy, w piwnicy czy na strychu. Jeśli kolejny raz pojawi się pokusa zakupu nowych butów, konieczność szukania kartki skutecznie ją ostudzi.
  • Wybierając konto oszczędnościowe, zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie, ale także na… koszty przelewów wychodzących. Często zdarza się, że banki umożliwiają wykonanie wyłącznie jednego bezpłatnego przelewu miesięcznie, za kolejne pobierając wysokie opłaty. Jeśli nie będziesz tego świadomy, koszty transferów szybko zjedzą zyski.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag oszczędzanietag nols
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.