Oświadczenie Gadu-Gadu w sprawie blokady linka

18-10-2007, 12:12

Spółka Gadu-Gadu przesłała nam swoje wyjaśnienie w sprawie zablokowania linka do strony, nawołującej do głosowania przeciwko partii rządzącej. Zapewnia, że blokada linka nie miała podłoża politycznego. Oświadczenie publikujemy w całości.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie firmy dotyczące tekstu "Gadu-Gadu blokuje polityczny link", jaki pojawił się dziś w Dzienniku Internautów.

Pod nim dodatkowo zamieszczamy stanowisko redakcji DI.

Warszawa, 18 października 2007

OŚWIADCZENIE GADU-GADU S.A.
SPROSTOWANIE

Dotyczy tekstu: "Gadu-Gadu blokuje polityczny link", Dziennik Internautów

Link http://idz-do-urny.pl/ został zablokowany zgodnie z przyjętymi przez firmę zasadami walki ze spimem, czyli niechcianymi wiadomościami wysyłanymi masowo do użytkowników a zastosowana blokada nie ma nic wspólnego z zarzucanym politycznym zaangażowaniem. Gadu-Gadu S.A. było i jest apolityczne. Fakt, że ten link prowadzi o strony o charakterze wyborczym nie jest żadnym dowodem stronniczości, codziennie blokujemy dziesiątki linków, które w sposób niechciany są wysyłane do użytkowników.

Wiadomość z linkiem http://idz-do-urny.pl/ została wysłana masowo do kilku tysięcy użytkowników - wiadomości takie są w sposób automatyczny wyłapywane przez antyspam. Antyspam został wprowadzony na liczne prośby użytkowników, aby ograniczyć otrzymywanie od nich niechcianych wiadomości.

Oto więcej szczegółów: w środę 3 października 2007 o godz. 22:52:50 został zanotowany fakt próby spamowania z powyższym linkiem. Dnia Czw. 04 Paź. 2007, 05:29:38 spimujący numer GG został zablokowany na dwie godziny (tak działa blokada). Tego samego dnia link http://idz-do-urny.pl/ został wpisany na listę adresów www, które są wysyłane jako spim/spam. A więc blokada nastąpiła już 2 tygodnie temu.

Pragniemy stanowczo podkreślić, że Gadu-Gadu S.A. jest apolityczne i fakt, że na kilka tysięcy blokowanych linków przez antyspam znajduje się link prowadzący do strony politycznej, nie świadczy o braku niezależności. Jakiekolwiek kojarzenie to z podtekstem politycznym i zarzuty wysuwane w stosunku do GG są nieodpowiedzialne.

Pragniemy jednocześnie odnieść się do stwierdzenia użytego w artykule: "Sprawdziliśmy najpierw przy pomocy narzędzia LinkScanner, czy pod wskazanym odnośnikiem nie kryje się jakaś brzydka niespodzianka. Strona okazała się "czysta" - antyspam GG sprawdza nie tylko czy strona www jest czysta w zakresie programów typu malware, ale także antyspam reaguje, gdy dany link jest wysyłany w nienaturalnie dużej ilości wiadomości. I to jest czynnik decydujący o blokadzie. Dlatego podważanie przez autora tekstu zasadności blokady tylko dlatego, że strona jest czysta, jest bezzasadne.

Przy okazji chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że powyższa blokada antyspamowa to nie pierwszy przypadek działania antyspamu w trakcie trwającej kampanii wyborczej - wielokrotnie spotkaliśmy się już z przypadkami spamu politycznego i był on blokowany bez względu na to, jaką partię reprezentował.

Według nas ocena systemu antyspam na przykładzie wybiórczego zdarzenia jest nieobiektywna. System antyspam wprowadziliśmy 4 miesiące temu, jego skuteczność widzimy jest zauważalna dopiero, gdy zostanie zablokowany link w kontekście politycznym.

Żałujemy, że nie mogliśmy skomentować sytuacji przed publikacją tekstu. Pozostaje mieć nadzieję, że autorowi tekstu nie przyświecało żadne drugie dno polityczne, jakie nam z kolei przypisuje.

Chcielibyśmy odnieść się do powyższego oświadczenia:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spimtag spamtag komunikatorytag Gadu-Gadutag blokady
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy