Oracle odwraca się od procesorów Itanium

25-03-2011, 15:17

Korporacja Lary'ego Ellisona przy okazji mocno rozzłościła konkurencyjne HP.

Niedawno wspominaliśmy w Dzienniku Internautów o nowych pakietach biurowych od Oracle, natomiast korporacja nie przestaje zaskakiwać.

>>Czytaj także: Google opatentowało swoje "dynamiczne logo"

Sonda
Oracle wykonało dobry krok?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak czytamy w oficjalnym ogłoszeniu firmy, oprogramowanie Oracle nie będzie wspierać kolejnych wersji procesorów Intela Itanium. Choć obecni użytkownicy popularnego na serwerach Itanium nie mają powodów do zmartwień, w przyszłości powinni oni skierować swoją uwagę w kierunku SPARC bądź x86.

Oracle wskazuje, że wiele z funkcji, które znane były wyłącznie z Itanium, przejęły już procesory x86, a w przyszłości podział ten ma być jeszcze mniej widoczny. Od Itanium jakiś czas temu odwrócili się także tacy giganci, jak Microsoft czy Red Hat.

Obserwatorzy wskazują dodatkowo na pewien istotny szczegół. Mark Hurd, obecny wiceprezes Oracle, jeszcze niedawno piastował stanowisko prezesa HP. Wiele wskazuje na to, że taką decyzją chciał się po prostu odegrać na byłym pracodawcy.

Dla HP problem rzeczywiście wydaje się niemały, gdyż jak mówi się nieoficjalnie, na większości serwerów korporacji działają właśnie systemy Oracle. Co więcej, jak wskazują raporty IDC, w ubiegłym roku HP kontrolowało około 90 proc. światowego rynku serwerów bazujących na architekturze Itanium. Prawdopodobnie więc ostatnie ruchy korporacji Ellisona negatywnie odbiją się na wynikach HP.

>>Czytaj także: Milion dolarów od Google na wykrywanie cenzury


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy