Opinie: Spam polityczny, czyli społeczeństwo oparte na wiedzy wg Dutkiewicza

Rafał Cisek, Nowe Media 24-11-2010, 10:53

Ponoć ponownie wybrany Prezydent Wrocławia stawia na społeczeństwo oparte na wiedzy. I rzeczywiście: wiedza, jaką posiadał urząd w postaci danych osobowych użytkowników Urbancard, została wykorzystana. Do politycznego spamu przedwyborczego. Rzekomo zawinił głupi asystent. "Bo linki na YouTube z fraszkami Dutkiewicza były za słabo promowane" (sic!).

W poniedziałek wszystko się "wyjaśniło". To asystent ponownie wybranego Prezydenta nie dopełnił obowiązków w zakresie zabezpieczenia danych. Po prostu "koleżanka mu je skopiowała". Oczywiście Prezydent zwolnił asystenta oraz zawiadomił prokuraturę i wszczął wewnętrzne dochodzenie. Tylko kogo będzie "ścigał"? Samego siebie? Nie wiem czemu, ale od razu na myśl przychodzi mi doskonały serial "DEXTER".

Prawnik piszący również o prawie komunikacji elektronicznej, Olgierd Rudak, chce wypisać się z karty miejskiej (tak przynajmniej podało Radio Eska). Ponoć złożył już wniosek o wykreślenie jego danych, ale chce pozostawić sobie kartę. Twierdzi, że do funkcjonowania karty nie potrzebny jest e-mail i PESEL. Moim zdaniem ma rację. Tymczasem w bazie Urbancard może znajdować się nawet 100 tys. adresów e-mail użytkowników karty. Ciekawe, czego będzie dotyczył następny niezamówiony mailing? I który urzędnik zawini? Bo oczywiście nie sam Prezydent, który jest nota bene administratorem danych osobowych karty miejskiej.

Dutkiewicz twierdzi, że nadchodzi dla Wrocławia era społeczeństwa opartego na wiedzy. Z pewnością Urząd Miejski świetnie potrafi zagospodarować tę wiedzę. Na przykład dla prywatnych celów ubiegającego się o reelekcję Prezydenta.

>> Czytaj więcej: Wyborczy spam ujawnił wyciek z systemu Urbancard?

Ciekawym podejściem jest też twierdzenie, że owa enigmatyczna koleżanka, która ponoć przekazała dane "głupiemu asystentowi", nie została zwolniona. Nie naruszyła bowiem ponoć prawa. Zdaniem Dutkiewicza dane wewnątrz urzędu mogą być przekazywane, przetwarzane i opracowywane. Udostępniając więc dane asystentowi, owa tajemnicza koleżanka złamała zdaniem magistratu co najwyżej regulamin wewnętrzny urzędu. A co z kolegami z urzędu, którym asystent wedle słów Prezydenta przekazał dalej dane, żeby promowali kandydata do reelekcji? Oczywiście wbrew woli i wiedzy Pana Rafała.

W życiu nie słyszałem głupszego tłumaczenia, a sprawa jest moim zdaniem grubymi nićmi szyta. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że opisana sprawa to działanie z premedytacją zamiecione pod dywan za pomocą klasycznego "grania głupa" z wykorzystaniem kozła ofiarnego. Klasyczne rozproszenie odpowiedzialności na jedną konkretną osobę i całe mnóstwo nieoznaczonych (enigmatyczna koleżanka i koledzy "sprawcy").

Zawsze uważałem Dutkiewicza za w miarę inteligentnego faceta. Niestety ten incydent rozczarował mnie co do jego osoby. I nie wiem, czy jestem bardziej zażenowany samym incydentem, czy sposobem jego wytłumaczenia.

Swoją drogą ciekawe czy organy ścigania też sprawę zamiotą pod dywan i skończy się jedynie na ewentualnych zarzutach dla biednego "głupiego" asystenta (czytaj: kozła ofiarnego). Pamiętajmy, że administratorem bazy danych Urbancard był nie ów "legendarny" asystent, a właśnie sam Prezydent, in tempus delicti kandydat do reelekcji, na którego korzyść został wysłany spam. Tymczasem w końcu nie bez kozery starożytni Rzymianie mawiali: Is fecit, cui prodest (Ten uczynił, komu (to) przynosi korzyść).

Rafał CisekW sumie najbardziej liczę na naszego GIODO, bo uważam sprawującego tę funkcję Dra Wiewiórowskiego za wyjątkowo kompetentną osobę. Na pewno warto śledzić tę sprawę. I nie wiadomo: śmiać się czy płakać?

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031