Operatorzy w Rosji odpowiedzą za naruszenia w lokalnych sieciach

10-04-2012, 11:46

Odpowiedzialności dostawców internetu za naruszenia praw autorskich w ich sieciach lokalnych chcą władze rosyjskie. Dziś takie sieci uzupełniają usługi dostępu do internetu, ale za naruszenia w tych sieciach odpowiadali jedynie użytkownicy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Jak podaje rosyjska gazeta Ведомости, zajmujące się cyberprzestępczością Biuro "K", działające przy rosyjskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, przeprowadza kontrolę sieci lokalnych prowadzonych przez rosyjskich operatorów.

Tego typu sieci, organizowane w ramach infrastruktury danego operatora, udostępniają użytkownikom usługi dodatkowe, np. chat, pliki do pobrania itd. Część tych usług jest całkowicie legalna, ale w sieciach lokalnych da się znaleźć także nieautoryzowane treści chronione prawem autorskim, pornografię (która jest łatwo dostępna dla osób niepełnoletnich), a także inne materiały nielegalne z materiałami pedofilskimi włącznie. 

Do tej pory zakładano, że to użytkownicy powinni odpowiadać za naruszenia dokonane z użyciem sieci lokalnych. W przyszłości może się to zmienić, tak przynajmniej wynika z zapowiedzi, jakie cytują Ведомости.

Czytaj: Co mają wspólnego Pobieraczek, piractwo, neutralność sieci i ACTA?

Rosyjscy operatorzy nic jeszcze nie wiedzą o rzekomych kontrolach, ale niektórzy z nich dużo wcześniej zamknęli sieci lokalne lub ograniczyli wymianę plików w tych sieciach, aby nie narażać się na ewentualną odpowiedzialność. Obecnie w Rosji żaden operator nie reklamuje swoich sieci lokalnych jako miejsc, z których można pobrać nieautoryzowane treści. Niemniej samo istnienie takich sieci traktowane jest jako dodatkowy atut (zob. Ведомости, МВД хочет заставить провайдеров отвечать за действия абонентов).

Wydarzenia w Rosji mają znaczenie o tyle, że pokazują już globalny trend, jakim jest wywieranie nacisku na pośredników w ruchu internetowym w celu ograniczenia różnego rodzaju zabronionej prawem aktywności w sieci. Zagadnienie jest dość złożone. Oczywiście operatorzy mogą w większym stopniu kontrolować swoje lokalne sieci niż to, co jest w internecie, ale czy to jest powód, aby pociągać do odpowiedzialności pośrednika w ruchu internetowym?

Być może odpowiedzią na problem jest świadomość naruszeń. Jeśli operator toleruje naruszenia, to niedobrze. Jeśli natomiast nie wie o naruszeniach w swojej sieci, trudno uznać go za winnego. Być może problem sieci lokalnych rozwiązałoby prawo implementujące mechanizm notice and takedown. Operatorzy w Rosji mogą się jednak obawiać, że ich dodatkowe usługi będą szerzej wykorzystywane przeciwko nim. 

Czytaj: Odpowiedzialność za treści na portalach - między teorią a praktyką...Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.