Operatorzy przyznają - smartfony zagrażają przepustowości sieci

17-02-2010, 08:17

Bez dużych inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną i bardziej oszczędne urządzenia ją wykorzystujące za kilka lat może nam grozić paraliż na łączach.

Rynek mobilnego internetu przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy boom - szybki wzrost liczby notebooków, netbooków i smartfonów sprawił, że konieczna jest szybka rozbudowa sieci telekomunikacyjnych. Niestety operatorzy nie są w stanie nadążyć za rosnącym popytem ze strony klientów - przykład tego mieliśmy pod koniec ubiegłego roku w Londynie i Nowym Jorku. W stolicy Wielkiej Brytanii przez kilka dni były poważne problemy z dzwonieniem i dostępem do internetu, w Wielkim Jabłku nie można było z kolei kupić iPhone'ów.

>> Czytaj więcej: Smartfony zapychają sieć

O problemie głośno zaczęto dyskutować w Barcelonie. Operatorzy telefonii komórkowej zgodnie przyznają, że niezwykle trudno jest im sprostać oczekiwaniom konsumentów w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości usług przesyłu danych - informuje Reuters. Częścią winy obarczają producentów telefonów komórkowych i innych urządzeń wykorzystujących łączność bezprzewodową, którzy nie bacząc na ograniczenia sieci, wypuszczają na rynek kolejne produkty, wymagające coraz to większych zasobów.

Słychać było także głosy, że producenci sprzętu czy dostawcy usług szybko się rozwijają kosztem telekomów, na które spada główny ciężar finansowy związany z modernizacją i rozbudową sieci. Jednocześnie firmy te borykają się z poważnymi problemami, związanymi chociażby z odwrotem od telefonii stacjonarnej. Na nie także spada gniew klientów, gdy nie mogą połączyć się z internetem czy zadzwonić.

Sonda
Czy posiadasz smartfona?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Przedstawiciele Research in Motion, producenta urządzeń BlackBerry, powiedzieli, że są świadomi istnienia problemu i wezwali innych wytwórców sprzętu telekomunikacyjnego do tworzenia produktów mniej uzależnionych od dostępu do internetu. W przeciwnym razie za kilka lat grozi nam poważny paraliż w sieci.

Eric Schmidt, dyrektor generalny Google, dodał, że obie branże - operatorów telekomunikacyjnych oraz producentów urządzeń - muszą ze sobą współpracować. Ci pierwsi powinni inwestować w rozwój sieci, drudzy w prace nad rozwojem nowych usługi i telefonów.

>> Czytaj także: 72 mld USD w infrastrukturę telekomunikacyjną 

Tak jak firmy intensywnie pracują nad tym, by ich urządzenia były przyjazne środowisku naturalnemu, tak muszą teraz zwrócić baczniejszą uwagę na to, by potrzebowały one mniejszej ilości danych pobieranych z internetu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag smartfonytag operatorzy komórkowitag netbooki
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy