Operatorzy bankomatów chcą dodatkowych prowizji za wypłaty

GazetaPrawna.pl 24-12-2010, 13:48

Firmy zarządzające bankomatami twierdzą, że bez większego zarobku biznes przestanie się im opłacać i chcą dodatkowych prowizji za wypłaty.

Resort finansów w środę przesłał pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów nowelizację ustawy o usługach płatniczych. Ten akt prawny stał się obiektem silnego lobbingu operatorów bankomatów, w tym jednego z największych graczy na rynku – Euronetu. Operatorzy walczą o to, by w ustawie pojawił się przepis, który dałby im możliwość naliczania dodatkowej prowizji od wypłaty gotówki. (...)

Operatorzy bankomatów dzięki takiej dodatkowej opłacie chcieliby zwiększyć swoje przychody, które od wiosny tego roku drastycznie spadły. Wtedy to MasterCard oraz Visa – organizacje płatnicze, które rozliczają operacje dokonywane kartami – zdecydowały się na drastyczne obniżenie prowizji wypłacanych operatorom bankomatów. MasterCard ściął je z 3,5 zł do 1,2 zł, Visa – z 3,5 do 1,3 zł. To postawiło pod znakiem zapytania opłacalność zwiększania sieci bankomatów.

– W wyniku decyzji podjętych przez Visę i MasterCard już obserwujemy stagnację na rynku bankomatów. A będzie gorzej. Obawiam się, że i tak słabo rozwinięty polski rynek jeszcze się cofnie – mówi przedstawicielka Euronetu. Tę opinię potwierdzają analitycy. (...)

Jednak resort finansów w swoim projekcie nie zapisał dodatkowych opłat. To dlatego, że – jak twierdzą jego przedstawiciele – do ich wprowadzenia nie trzeba zmieniać ustaw. Wystarczy, by operatorzy dogadali się z MasterCardem i Visą w sprawie zmiany umów i regulaminów.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Operatorzy bankomatów chcą dodatkowych prowizji za wypłaty

Jacek Uryniuk

gazeta prawna


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031