Opera 12 beta podzieli strony na... wygodne strony (wideo)

26-04-2012, 09:56

Wtyczki jako osobne procesy, funkcja dzieląca treści na wygodne do przełączania strony, większa szybkość - to niektóre z nowości wprowadzonych do Opery 12 "Wahoo", najnowszej wersji przeglądarki desktopowej norweskiego producenta.

Kiedyś przeglądarka desktopowa Opery była ceniona za wygodniejszą niż u konkurencji funkcję powiększania stron. Teraz twórcy przeglądarki znów wprowadzili funkcję, która ma poprawić wyświetlanie treści, poprzez prezentowanie ich w układzie wygodniejszym dla czytelnika.

Jeszcze w poprzednim roku Opera przedstawiła projekt Opera Reader, który umożliwiał dostosowanie treści do rozmiaru monitora i podzielenie jej na strony, które można przerzucać przyciskami następna/poprzednia lub gestem. Efekt da się osiągnąć za pomocą kilku linijek CSS. Czytanie treści podzielonych na takie strony jest znacznie wygodniejsze od ciągłego kręcenia kółkiem myszy. Różnica jest jeszcze bardziej odczuwalna, jeśli pracujemy na urządzeniu bez myszy lub z ekranem dotykowym. 

Czytaj: Chrome - przeglądarka nr 1 na świecie (przez jeden dzień)

Torując Readerowi drogę do standardu, Opera przemianowała go na CSS3 Generated Content for Paged Media. Jest to również nowa funkcja, jaką można wypróbować w nowej Operze 12 beta. Film poniżej pokazuje, jak to wygląda.

W Operze 12 beta są też inne nowości.

  • Motywy - umożliwiają w łatwy sposób zmianę wyglądu Opery, w zależności od gustu lub nastroju. Wystarczy wybrać motyw ze strony addons.opera.com/themes. Można też łatwo przygotować motywy, a więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Opery.
  • Odseparowane wtyczki - ponieważ wtyczki to najczęstsza przyczyna niestabilności przeglądarki, zapewniono im osobne procesy. Kiedy jakaś wtyczka zawodzi, Opera pozostaje stabilna.
  • Szybkość zwiększono dzięki udoskonaleniu kodu SSL i ulepszonemu wczytywaniu kart.
  • Wsparcie getUserMedia, czyli API umożliwiającego aplikacjom webowym użycie sprzętu, np. wbudowanej kamery internetowej. Można zobaczyć, jak to działa w demonstracjach: Budka fotograficzna oraz Polaroid.
  • Ulepszony system oznaczenia bezpieczeństwa, by łatwiej było zrozumieć poziom bezpieczeństwa i politykę prywatności odwiedzanej strony. Można łatwo dowiedzieć się, czy strona wykorzystuje lokalne informacje o użytkowniku albo czy chce włączyć jego internetową kamerę.

Opera 12 beta wprowadza też mniej efektowne, ale istotne nowości: 64-bitowa wersja dla Maka i Windowsa, wsparcie dla znacznika "Do Not Track", animacje i tranzycie CSS3, Drag and Drop (HTML5), wsparcie dla CORS (Cross-Origin Resource Sharing), przyspieszenie sprzętowe i WebGL.

Poniżej film prezentujący, jak wygląda prezentowanie stron w postaci książkowej.

Czytaj: Firefox 11 prezentuje strony w trzech wymiarach (wideo)


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy