Opera 11 z grupowaniem kart i rozszerzeniami (wideo)

16-12-2010, 08:40

Wydano Operę 11 - kolejną wersję znanej przeglądarki. Za jedną z głównych nowości można uznać nowe sposoby dostosowywania przeglądarki do własnych potrzeb. Finalna Opera 11 jest już do pobrania na komputery z Windowsem, Mac OS X i Linuksem.

Przeglądarkę można pobrać ze strony www.opera.com. O spotykanych w niej nowościach wspominaliśmy już w Dzienniku Internautów przy okazji tekstów o wersjach alfa i beta. Teraz można je podsumować.

Opera 11 wprowadza grupowanie kart. Wystarczy przeciągnąć myszką jedną kartę na drugą. Zatrzymanie myszy nad kartą spowoduje, że dana talia kart pokaże się nam w formie wizualizacji. Po kliknięciu w ikonę w narożniku karty dana talia z powrotem zamieni się w osobne karty na pasku kart. Wideo pod tym tekstem pokazuje grupowanie kart w akcji.

Druga istotna nowość to rozszerzenia, czyli dodatki do przeglądarki, zwiększające jej możliwości (są one dobrze znane użytkownikom Firefoksa i Chrome). Webdeweloperzy mogą tworzyć rozszerzenia przy użyciu tych samych standardów internetowych, których używają do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Ponadto dzięki paru drobnym zmianom kodu web deweloperzy będą mogli podzielić się z 50 milionami użytkowników Opery rozszerzeniem, które stworzyli dla innej przeglądarki.

>>> Czytaj: Opera: 150 mln użytkowników i coś jakby wyciek e-maili

Ze strony addons.opera.com pobrano, jak dotąd, ponad 2 miliony rozszerzeń. Opera proponuje przyjrzeć się 5 najczęściej pobieranym rozszerzeniom:

  • NoAds stworzony przez Lex1 - najpopularniejsze rozszerzenie blokujące reklamy dla Opery  2.
  • LastPass stworzone przez lastpass - darmowy menadżer haseł i narzędzie do wypełniania formularzy. 
  • FastestTube - YouTube Video Downloader stworzony przez fastesttube.
  • Image preview stworzony przez whochan. Wyświetla podgląd obrazka w formie pop-upu. 
  • Translate stworzony przez neilj. Automatycznie tłumaczy obcojęzyczne strony.

Ponadto Opera 11 jest o 30% mniejsza od Opery 10.60. Istnieje nowy tryb ładowania wtyczek na żądanie. Tryb ten zwiększa wydajność przeglądarki o 30%.

Kolejna nowość to wizualizacja gestów myszy. Za pomocą prostych ruchów gesty myszy umożliwiają m.in nawigację "wróć" i "do przodu", otwieranie nowych stron i zamykanie kart. W Operze 11 jest już dostępny przystępny i poręczny animowany przewodnik dla przyszłych użytkowników gestów myszy.

Zmieniono też pole adresu, by dać użytkownikom lepsze rozeznanie w poziomie bezpieczeństwa stron. Opera 11 wyświetla już jasne oznaczenie poziomu bezpieczeństwa umożliwiające dostęp do informacji o danej stronie za pomocą jednego kliknięcia.

Poniżej film prezentujący grupowanie kart:


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031