Open source to nie tylko otwarte oprogramowanie

PATRONAT MEDIALNY 20-09-2011, 22:54

Koncepcja open source poza oprogramowaniem dotyczy również otwartego dostępu do pomysłów i doświadczeń - przekonywał Francisco Garcia Moran, Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Informatyki Komisji Europejskiej podczas V Zachodniopomorskiego Konwentu Informatyków Samorządowych.

Od lewej - Emil Walczyk CPI MSWiA, Maciej Koziara UKE, Grzegorz Fiuk SPNT
fot. Konwent Informatyków 2011 - Od lewej - Emil Walczyk CPI MSWiA, Maciej Koziara UKE, Grzegorz Fiuk SPNT
Podczas jubileuszowej, piątej już edycji Konwentu, który odbył się w Międzywodziu 15-16 września 2011 r., przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego rozmawiali o dobrych praktykach i trendach w zarządzaniu infrastrukturą ICT, skupiając się przede wszystkim na wirtualizacji, technologii cloud computing oraz właśnie open source.

Emil Walczyk o ePUAPie
fot. Konwent Informatyków 2011 - Emil Walczyk o ePUAPie
Spotkanie z informatykami rozpoczęło przemówienie Francisco García Morána - Dyrektora Generalnego DG ds. Informatyki Komisji Europejskiej, który mówił o miejscu open source w administracji. García Morán przedstawił swoją koncepcję open source, rozumianą szerzej – nie tylko w kontekście oprogramowania, ale również współoperatywności i wspólnych działań.

Dyrektor DIGIT przekonywał, że należy dzielić się nie tylko oprogramowaniem, ale również pomysłami i zastosowanymi rozwiązaniami. Kraje europejskie w dziedzinie informatyzacji mają często podobne problemy, dlatego też potrzebna jest wymiana doświadczeń. Dobrym przykładem takiego działania jest nowelizacja polskiej ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne z 2010 r., która korzysta z definicji podobnej ustawy hiszpańskiej z 2007 r. – argumentował García Morán. Przedstawiciel Komisji Europejskiej zachęcał wszystkich uczestników do przyłączenia się do społeczności praktyków i dzielenia się swoim doświadczeniem, wykorzystując np. europejskie serwisy, takie jak: OSOR.eu, SEMIC.eu i ePRACTICE.eu.

Pytanie do przedstawiciela CPI MSWiA
fot. Konwent Informatyków 2011 - Pytanie do przedstawiciela CPI MSWiA
Dwie kolejne prezentacje poprowadzili goście specjalni Konwentu - przedstawiciele z Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Centrum Projektów Informatycznych MSWiA. Maciej Koziara, zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Infrastruktury UKE, przedstawił możliwości wsparcia rozwoju sieci szerokopasmowych w zachodniopomorskich gminach i niedalekie plany urzędu, a Emil Walczyk z CPI powiedział o etapie rozwoju elektronicznej platformy usług administracji publicznej, katalogu podstawowych usług dostępnych na ePUAPie oraz korzyściach finansowych związanych z korzystaniem z zaufanego profilu. Druga prezentacja, zgodnie z przewidywaniami, wywołała szereg pytań, gdyż wprowadzony w czerwcu przez ministerstwo zaufany profil nadal budzi niejasności. Pytano między innymi o koszt uruchomienia w urzędzie ePUAPu, bezpieczeństwo danych oraz dostęp do informacji publicznej.

W kuluarach
fot. Konwent Informatyków 2011 - W kuluarach
Następny panel został poświęcony zagadnieniom związanym z cloud computingiem i open source. O wspomnianych trendach od strony technicznej powiedzieli przedstawiciele firmy IBM i jej partnerzy, wyjaśniając uczestnikom, czym dokładnie jest chmura oraz jak do przetwarzania w chmurze ma się bezpieczeństwo.

Natomiast o open source od strony praktycznej powiedział Dariusz Przybylski z Urzędu Gminy i Miasta Goleniów, który zaprezentował autorskie wdrożenie polityki bezpieczeństwa opartej na open source, wprowadzone przez niego w urzędzie oraz goleniowskiej szkole, a także Rafał Malujda, doradca Szczecińskiej Grupy Użytkowników Linuksa/ Uniksa, przedstawiający prawne aspekty wykorzystania open source i cloud computingu w administracji.

Zwycięzcy konkursu GMINA NA FALI 2011 - Urząd Miasta i Gminy Gryfino
fot. Konwent Informatyków 2011 - Zwycięzcy konkursu GMINA NA FALI 2011 - Urząd Miasta i Gminy Gryfino
Drugiego dnia Konwentu odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy dyskutowali o ważkich dla nich problemach związanych z informatyzacją urzędów, takich jak: elektroniczny obieg dokumentów, archiwizacja danych czy wdrożenie Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika (ZMOKU). Nie zabrakło również pytań dotyczących centralizacji BIP-u oraz Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP).

Przedstawiciel sponsora konkursu GMINA NA FALI 2011 gratuluje zwycięzcom z Urzędu Miasta i Gminy Gryfino
fot. Konwent Informatyków 2011 - Przedstawiciel sponsora konkursu GMINA NA FALI 2011 gratuluje zwycięzcom z Urzędu Miasta i Gminy Gryfino
Po raz trzeci w ramach zachodniopomorskiego spotkania rozstrzygnięto też konkurs GMINA NA FALI. W tym roku oceniano powszechny dostęp do internetu, a zwycięzcą został Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasze działania zostały docenione, tym bardziej że są one wynikiem wieloletniej pracy – mówił Ryszard Stempiński z wydziału informatyki urzędu, odbierając nagrodę – roczną licencję systemu dla straży miejskich i gminnych DART On-line – od sponsora konkursu firmy Sprint.

Organizowane przez Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) Konwenty Informatyków Samorządowych to coroczne spotkania sprzyjające integracji środowiska oraz wymianie informacji i najlepszych praktyk, w celu ulepszania funkcjonowania administracji publicznej. Konwent jest jednym z działań SPNT, dzięki którym wspiera on lokalną innowacyjną przedsiębiorczość oraz działania na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Więcej na stronie: www.konwent.spnt.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy