ONZ: Musimy walczyć z cyberatakami na instalacje nuklearne

03-06-2015, 16:03

Ich bezpieczeństwo jest kluczowe tak dla ludzi, jak i środowiska naturalnego. Podczas pięciodniowej konferencji pod auspicjami jednej z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych omawiane będą sposoby walki z cyberatakami oraz minimalizowania strat.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Yukiya Amano, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA), agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych, otworzył dzisiaj w siedzibie Agencji w Wiedniu Konferencję na temat bezpieczeństwa komputerowego w nuklearnym świecie. Bierze w niej udział 650 ekspertów z 92 krajów członkowskich Agencji (na łączną liczbę 164 krajów do niej należącej). Pierwotnym celem powołania Agencji do życia było promowanie pokojowego wykorzystania energii atomowej, a także ograniczanie jej militarnego użycia.

Yukiya Amano - dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podczas mowy inauguracyjnej w Wiedniu

Z czasem jednak jej zadania ewoluowały. Dzisiaj jednym z poważniejszych zagrożeń jest wykorzystanie instalacji nuklearnych (głównie elektrowni) jako środków nacisku czy też wręcz obiektów ataków. I nie chodzi wcale tylko o fizyczne naruszanie konstrukcji reaktorów, ale także o cyberwłamania do systemów zarządzających elektrowniami. Może mieć to równie katastrofalne skutki.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu pisaliśmy na łamach Dziennika Internautów o próbach ataku na instalacje nuklearne Korei Północnej, jakie miał pięć lat temu podejmować amerykański wywiad. Ze względu na komunikacyjną izolację kraju, spaliły one jednak na panewce. 

Agencja po raz pierwszy podejmuje temat bezpieczeństwa komputerowego w kontekście energii atomowej. Konferencja, która zaczęła się 1 czerwca i potrwa pięć dni, ma być forum wymiany opinii i doświadczeń przedstawicieli władz, operatorów elektrowni czy innych osób zaangażowanych w cyberbezpieczeństwo instalacji nuklearnych. Amano podkreślił, że kwestie bezpieczeństwa od dłuższego czasu poruszane są w kontekście innych sektorów gospodarki czy też rządów. Teraz przyszedł czas na energię atomową.

Dyrektor generalny dodał również, że personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo nuklearne powinien posiadać wiedzę na temat tego, w jaki sposób odpierać ataki na instalacje, a także jak ograniczać straty, jeśli dojdzie do penetracji systemów. IAEA podejmuje szereg działań we współpracy z rządami, organizacjami czy firmami celem szerzenia wiedzy. Posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę w tym zakresie, działając na rzecz tworzenia krajowych programów bezpieczeństwa.

Konferencja jest ku temu kolejną bardzo ważną okazją. Biorą w niej udział także przedstawiciele Interpolu, Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej, Międzyregionalnego Instytutu Badań nad Przestępczością i Sprawiedliwością ONZ (UNICRI), Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej, jak również ponad tuzina innych.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.