Odcinek popularnego serialu czy szkodliwe oprogramowanie?

01-04-2019, 23:21

Cyberprzestępcy wykorzystują zainteresowanie nowymi odcinkami popularnych seriali telewizyjnych do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania – tak wynika z jednego z ostatnich badań bezpieczeństwa w sieci. Największym zainteresowaniem wśród atakujących cieszą się „Gra o tron”, „The Walking Dead” oraz „Arrow”.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Seriale telewizyjne stanowią jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych form rozrywki, jednak w erze streamingu online oraz innych metod cyfrowej dystrybucji często są przedmiotem naruszenia praw autorskich. W wielu regionach można mieć do nich dostęp za pośrednictwem nielegalnych kanałów, takich jak strony z torrentami. W przeciwieństwie do legalnych źródeł serwisy takie mogą wysłać użytkownikowi plik, który wygląda jak odcinek serialu, w rzeczywistości jednak jest szkodliwym programem wykorzystującym chwytliwą nazwę.   

Biorąc pod uwagę, jak łatwo seriale telewizyjne pobierane z nieoficjalnych źródeł mogą zostać zastąpione wersjami zawierającymi szkodliwe oprogramowanie, badacze z Kaspersky Lab przyjrzeli się bliżej takim zainfekowanym plikom, które pojawiły się w 2017 i 2018 r. W tych latach na pierwszym miejscu znalazł się serial „Gra o tron”. W 2018 roku wiązało się z nim 17% wszystkich zainfekowanych, nielegalnie skopiowanych treści oraz 20 934 atakowanych użytkowników. Tuż za nim uplasowały się seriale „The Walking Dead” oraz „Arrow” (odpowiednio 18 794 oraz 12 163 atakowanych użytkowników). Warto zauważyć, że w 2018 r. nie wypuszczono żadnych nowych odcinków „Gry o tron”, podczas gdy pozostałym serialom towarzyszyły szeroko nagłaśniane kampanie promocyjne.

W każdym zaobserwowanym przypadku osoby rozprzestrzeniające szkodliwe oprogramowanie wybierały pierwszy i ostatni odcinek każdego sezonu. Na przykład w przypadku serialu „Gra o tron” najaktywniej wykorzystywanym odcinkiem sezonu pierwszego był odcinek 1 pt. „Nadchodzi zima”.     

Anton Iwanow, badacz ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab, twierdzi, iż widać wyraźnie, że osoby rozprzestrzeniające szkodliwe oprogramowanie wykorzystują seriale telewizyjne, które cieszą się dużą popularnością na nielegalnych stronach internetowych. Zwykle są to aktywnie promowane seriale obyczajowe lub akcji. Pierwsze i ostatnie odcinki, przyciągające uwagę największej liczby widzów, wiążą się z największym ryzykiem pobrania szkodliwego oprogramowania. Ekspert zauważa, że w tym miesiącu zobaczymy ostatni sezon „Gry o tron”. Prawdopodobnie wzrośnie liczba szkodliwego oprogramowania, podszywającego się pod nowe odcinki tego popularnego widowiska.

Źródło: Kaspersky LabSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.