Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Obszary do rozwoju w organizacji - jak je odszukać?

08-02-2023, 09:38

Rozwój organizacji to nie kwestia możliwości, ale konieczności. Rosnąca konkurencja, nagłe i diametralne zmiany społeczne i gospodarcze sprawiają, że firmy nieprzygotowane do zmian będą tracić na znaczeniu. Istotne jednak, aby racjonalnie wyznaczyć kierunek, w którym powinna rozwijać się organizacja, bo jak mówi znany aforyzm Seneki Młodszego: Temu, kto nie wie, do jakiego portu zmierza, nie sprzyja żaden wiatr.

Obszary do rozwoju w organizacji

Dlaczego zmiany są konieczne?

Rzeczywistość biznesowa nie pozostawia złudzeń. Żyjemy w świecie VUCA, który jest zmienny, niepewny, złożony i niejednoznaczny. Trudno więc o trafne przewidywanie przyszłości czy planowanie strategiczne, które nie będzie wymagało korekt. Efektywność organizacji coraz bardziej związana jest z gotowością do zmian i szybkich reakcji na zastane wydarzenia. Poczucie stabilizacji to już niestety przeszłość; firmy mogą jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez ciągły rozwój.

Konieczność zmian a kultura organizacyjna

Aby znaleźć obszary do rozwoju, należy przede wszystkim krytycznie spojrzeć na kulturę organizacyjną. Rozumiemy ją jako sposób, w jaki firma działa i osiąga swoje cele. Najczęściej mówimy o takich aspektach funkcjonowania organizacji jak: styl komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej, ścieżki podejmowania decyzji i hierarchię, style zarządzania ludźmi, procedury i metody ich realizacji, a także misję, wizję, wartości i strategię, metody pracy operacyjnej, jej kontroli i weryfikacji, czy stosowane technologie i urządzenia. Kultura organizacyjna powinna odzwierciedlać zarówno oczekiwania biznesowe, jak i zmieniającą się rzeczywistość i wymagania, jakie w związku z tym się pojawiają. Impulsem do rozwoju mogą być więc przemiany społeczne, ale i sytuacja na rynku, który potrzebuje nowych produktów i usług.

Jak odszukać obszary do rozwoju?

W Impact uważamy, że organizacje tworzą ludzie. Bez ich udziału żadna zmiana nie jest możliwa do wprowadzenia. Szczegółowe, szczere rozmowy z interesantami mogą pomóc w określeniu obszarów, które muszą zostać zmodyfikowane, aby przynieść firmie wymierne korzyści. Mogą to być kwestie związane zarówno z oferowanymi produktami czy usługami, jak i z szeroko rozumianą kulturą organizacyjną. Zmian nie wprowadza się jednak poprzez nowe procedury i zarządzenia. W firmie musi istnieć środowisko rozwojowe, które pozwoli pracownikom na podejmowanie samodzielnych, odpowiedzialnych decyzji, ale także na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków. Sztywna organizacja, w której decyzyjność jest skupiona w rękach kilku osób (np. zarządu), znacznie gorzej zareaguje na nagłe wyzwania płynące z rynku.

Dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie kompetencji wiarygodnego partnera, który nie tylko pomoże w diagnozie obszarów wymagających zmian, ale również przeprowadzi skuteczny program rozwojowy. W Impact w ten sposób wspieramy organizacje, które widzą potrzebę rozwoju. Nasze programy rozwojowe opierają się na realnych problemach firm, dzięki czemu pracownicy uczą się ją zmieniać w trakcie, bez przeładowania wiedzą teoretyczną.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *