Obróbka metali - charakterystyka

05-06-2019, 20:14

Obróbką metali nazywamy zestaw procesów, podczas których zmieniany jest kształt danego materiału. Modyfikacje dotyczą zmiany właściwości i wyglądu elementu. Obróbki metali dokonuje się szczególnie w zakładach przemysłowych. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje obróbki : skrawaniem, plastyczną i cieplną.

obróbka metali

Obróbka skrawaniem metali

Obróbka skrawaniem polega na kształtowaniu elementu poprzez fragmentaryczne usuwanie części materiału. Podczas tego procesu możliwa jest zmiana powierzchni i rozmiaru przedmiotu. Obróbka skrawaniem dzieli się na trzy etapy: toczenie, frezowanie i szlifowanie. Toczenie polega na nadawaniu kształtu przedmiotom przy użyciu noża tokarki. Ruch narzędzia odbywa się liniowo. Można toczyć metale poprzeczne, wzdłużne, wewnętrzne, zewnętrzne, obwiedniowe i kopiowe. Obecnie najbardziej popularne jest skrawanie CNC, przy którym wykorzystuje się maszyny sterowane komputerowo. Efekt procesu zależy od właściwego zaprogramowania maszyny, a nie jak miało to miejsce kiedyś – od doświadczenia i umiejętności tokarza. Dzięki komputeryzacji, proces toczenia stał się powtarzalny, bezpieczniejszy i szybszy. Kolejnym etapem Obróbki skrawania jest frezowanie. Używa się do tego frezarek. Dzięki specjalnemu ruchowi obrotowemu, wykonywane jest frezowanie obwodowe i czołowe oraz współbieżne i przeciwbieżne. Frezować można takie materiały jak drewno, metal i tworzywa sztuczne. Obróbka skrawaniem posiada jeszcze jeden etap czyli szlifowanie. Obróbka ta polega na ścieraniu materiału i nadawaniu mu gładkości. Obróbką skrawaniem zajmują się profesjonalne firmy jak np.: http://www.mettec.com.pl/oferta/obrobka-metali/obrobka-metali-skrawaniem/. Tego rodzaju przedsiębiorstwa posiadają bogate doświadczenie w branży i najnowszy sprzęt.

Obróbka plastyczna

Podczas obróbki plastycznej dochodzi do ukształtowania materiału. Chodzi tu zarówno o wygląd zewnętrzny, jak i właściwości i strukturę. Wyróżnia się dwa rodzaje obróbki – na ciepło i na zimno. Obróbka plastyczna obejmuje m.in.: kucie (ręczne lub mechaniczne), tłoczenie (gdzie kształt osiąga się przez oddzielenie materiału podstawowego i pobocznego. Poza tym, do obróbki plastycznej zalicza się również: ciągnienie czyli wydłużanie materiału i zmniejszanie jego średnicy oraz gięcie, gdzie zachowane zostają wymiary poprzeczne materiału.

Obróbka cieplna

Często wykonywanym zabiegiem jest również obróbka cieplna, która wykorzystuje zmiany temperatury i ingeruje w zmiany struktury stopów. W ten sposób modyfikowane są właściwości chemiczne metali. Obróbkę cieplną wykonuje się najczęściej w przypadku stali, która podatna jest na modyfikacje termiczną.

Obróbka skrawaniem metali pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu wielu materiałów. Pozwala ona w szybki i dokładny sposób wykonać nawet najmniejsze elementy do maszyn.  


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag obróbka metalitag komunikat firmytag eactive
To warto przeczytać


fot. ArLawKa


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Serwisy specjalne: