Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Obrazy z setek kamer w prywatnych domach w sieci? Kary nie ma, ale jest nauczka

05-09-2013, 14:47

System do monitorowania domu przez internet może być reklamowany jako bezpieczny, ale firma TRENDNet nie zapobiegła ujawnieniu obrazu z kamer w internecie. Zobowiązała się do zmiany swoich praktyk, ale problemy internetowego monitoringu nie kończą się na tej firmie.

Pomysł monitorowania swojego domu za pomocą kamer podłączonych do internetu nie jest niczym nowym. Można dzięki temu obserwować dzieci, siedząc u sąsiadów, albo obserwować dom w czasie pobytu na wakacjach.

Firma TRENDNet od dawna oferowała kamery do takiego monitoringu pod marką SecurView, reklamując je jako produkt bezpieczny. Dostęp do tych kamer przez internet wymagał podania loginu i hasła. Była też możliwość pominięcia logowania, by udostępnić w internecie "publiczny" widok z kamery.

700 prywatnych kamer online

Niestety kamery firmy TRENDNet miały lukę bezpieczeństwa, która powodowała upublicznienie obrazów z kamer, mimo iż użytkownik wybrał opcję z logowaniem. W styczniu 2012 roku luka została wykorzystana i w sieci pojawiły się linki do obrazów z blisko 700 kamer. Wielu ludzi miało wtedy okazję obejrzeć cudze domy, śpiące dzieci itd.

Sprawa została zgłoszona do amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu (FTC). Ta ustaliła, że firma TRENDNet nie monitorowała zbyt uważnie bezpieczeństwa swoich produktów. Firma dokonywała też innych zaniedbań, np. przesyłała dane uwierzytelniające użytkowników w formie zwykłego, czytelnego tekstu.

Nie ma żadnych informacji o tym, aby upublicznienie obrazów z kamer SecurView sprowadziło na kogoś zagrożenie. Niemniej wielu z nas nie czułoby się dobrze, wiedząc, że w tym momencie może nas obserwować kilkaset nawet ludzi. Poniżej obrazy z kamer TRENDnet, które były opublikowane m.in. na Reddit.  

obrazy z kamer

Sonda
Byłbyś gotów zakupić kamery do monitorowania swojego domu/dzieci/firmy?
  • już coś takiego mam
  • myślę nad tym
  • nigdy tego nie zrobię
wyniki  komentarze

Wczoraj FTC poinformowała o zawarciu porozumienia z TRENDNet. W jego ramach firma zobowiązała się do przeprowadzania audytów swoich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Poza tym firma ma zaprzestać wprowadzania swoich klientów w błąd co do bezpieczeństwa swoich produktów i ma oferować im darmowe wsparcie. FTC nie może nałożyć kary na TRENDNet, ale porozumienie właściwie otwiera do tego furtkę.

Warto mieć tę sprawę na uwadze, bo pokazuje ona rozdźwięk pomiędzy marketingiem a rozsądkiem. Producenci rozwiązań do prywatnego monitoringu bardzo lubią słowa "bezpieczny" i "zaufany", ale tak naprawdę te rozwiązania zawsze narażają nas na utratę odrobiny prywatności. Nie znaczy to, że nie mogą być przydatne. Po prostu ich producentom nie można całkowicie ufać.

Czytaj także: Okulary zapobiegające wykrywaniu twarzy wyglądają... głupio - wideo


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data