Dextrus - robotyczna "ręka open source" szansą na tanie protezy kończyn - wideo

05-09-2013, 15:47

Robotyczna proteza ręki może kosztować 11 tys. dolarów, ale dzięki nowym technologiom można stworzyć model za mniej niż tysiąc dolarów. Próba została podjęta w ramach projektu The Open Hand, który liczy na wsparcie internautów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Protezy kończyn stają się coraz lepsze, ale niestety wciąż są bardzo drogie. Urządzenia tego typu są rozwijane przez wyspecjalizowane firmy bardzo dbające o jakość, ale niestety nie zawsze liczące się z cenami produktów. Takie podejście ma oczywiście swoje zalety, ale praktycznie odcina część ludzi od możliwości posiadania protezy. 

Dextrus - ręka open source

Problem finansowy może rozwiązać Dextrus - robotyczna ręka, którą można złożyć za mniej niż tysiąc dolarów. Niski koszt ma wynikać m.in. z użycia tanich elementów, wytwarzanych z tworzywa ABS za pomocą drukarek 3D.

Dextrus może być podłączony do stosowanych już protez ze standardowym złączem. Wykorzystuje naklejane elektrody w celu odczytywania sygnałów z mięśni. Każdy palec jest osobno napędzany i może wyczuwać obiekty hamujące jego ruch, co pozwala na obejmowanie palcami nietypowych kształtów.

Jest już działający prototyp tego urządzenia, ale jego twórca - Joel Gibbard - ma większe ambicje.

Sonda
Ile czasu musi minąć, byśmy doczekali się naprawdę tanich robotycznych protez?
  • to nigdy nie nastąpi
  • ponad 10 lat
  • 5-10 lat
  • do 5 lat
wyniki  komentarze

Gibbard zwrócił się o wsparcie do internautów za pośrednictwem Indiegogo. W ramach projektu o nazwie The Open Hand ma on zamiar dopracować projekt urządzenia, także pod kątem estetycznym. Ostatecznie projekt ręki oraz niezbędny kod źródłowy zostaną opublikowane w internecie.

Gibbard chce zebrać 39 tys. funtów, co ma być wydane na kontynuowanie projektu przez rok, koszty materiałów, testy i wynagrodzenie dla twórcy. Podstawową wersję robotycznej ręki dla hobbystów dostaną osoby, które wpłacą 500 funtów.

Czytaj także: Sprawne protezy kończyn z możliwością czucia? DARPA jest blisko - wideoSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.