Nowy Firefox z zaawansowanymi narzędziami dla twórców witryn

02-02-2012, 11:17

Najnowszy Firefox na platformy Windows, Mac i Linux został wzbogacony o zaawansowane narzędzia deweloperskie. Dzięki domyślnemu ustawieniu kompatybilności dodatków został także usprawniony proces ich aktualizacji.

Nowe, wbudowane w Firefoksa narzędzia deweloperskie umożliwiają twórcom zmienianie wyglądu i funkcjonalności stron w czasie rzeczywistym. Dzięki Inspektorowi stron możliwy jest podgląd struktury i układu strony bez konieczności wychodzenia z Firefoksa. Oznacza to, że twórcy stron mogą przechodzić między elementami strony oraz wyświetlać strukturę dokumentu HTML.

Z kolei nowe narzędzie Inspektor stylów ułatwia edytowanie stylów witryn. Twórcy uzyskują także dostęp do własności CSS oraz mogą przeglądać i zmieniać ich wartości z poziomu Firefoksa. Oprócz tego Brudnopis korzysta obecnie z edytora kodu Eclipse Orion, dzięki czemu możliwe jest podświetlanie składni oraz dostępne są inne funkcje ułatwiające programowanie w JavaScripcie.

Czytaj też: Firefox nie jest zagrożeniem dla Chrome?

Nowy Firefox wprowadza pełnoekranowe API Mozilli dla stron i aplikacji internetowych, pozwalające na budowanie elementów w pełni wykorzystujących możliwości pełnego ekranu, takich jak pełnoekranowe gry, dynamiczne filmy oraz wizualne prezentacje.

Firefox wspiera funkcje ułatwiające budowanie elementów w 3D przy użyciu otwartych technologii. Mozilla prowadziła WebGL, udostępniając tę technologię w Firefoksie w 2011 roku. WebGL to standard internetowy, pozwalający stronom i aplikacjom na wyświetlanie akcelerowanej sprzętowo grafiki 3D bez konieczności korzystania z zewnętrznego oprogramowania. Nowy Firefox wspiera antyaliasing dla WebGL, dzięki czemu twórcy stron mogą tworzyć gładko poruszające się i przenikające się obiekty. Firefox wspiera także CSS 3D Transforms, umożliwiające animowanie i przekształcanie dwuwymiarowych elementów do postaci 3D za pomocą technologii HTML5 bez potrzeby korzystania z zewnętrznych wtyczek.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy