Nowotomyskie gimnazjum IV generacji

01-06-2010, 21:39

Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu zostało wyposażone w innowacyjną, bezprzewodową sieć WLAN IV generacji Meru Networks. To pierwsza polska szkoła korzystająca z tego typu rozwiązań, które do tej pory w sektorze edukacyjnym stosowane były jedynie w ośrodkach akademickich.

Nowotomyskie gimnazjum od lat stawia na wprowadzanie nowoczesnych technologii do procesu nauczania. Placówka posiada prestiżowy tytuł „Innowacyjna Szkoła”. Jest też organizatorem Konferencji Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych (KASSK) – corocznego spotkania opiekunów szkolnych pracowni i sieci komputerowych oraz nauczycieli wykorzystujących w swojej pracy nowatorskie formy kształcenia.

>> Czytaj też: Darmowe punkty dostępowe za utylizację sprzętu WLAN

Sieć WLAN funkcjonowała w gimnazjum od 1996 roku. Wykorzystując 12 punktów dostępowych, pokryliśmy zasięgiem większą część budynku szkoły. Mimo że nie były to najtańsze urządzenia dostępne w sklepach komputerowych, to jednak ich funkcjonalność odbiegała od naszych oczekiwań. Każdy Access Point trzeba było osobno konfigurować. Zdarzało się, że urządzenia zawieszały się, wtedy trzeba było wspiąć się na drabinę i je zresetować - wspomina Dariusz Stachecki, wicedyrektor nowotomyskiego gimnazjum.

Przekazanie sieci
fot. - Przekazanie sieci
Inżynierowie firmy Advatech, która wdrożyła sieć Meru w nowotomyskim gimnazjum, zainstalowali w szkole 8 punktów dostępowych pracujących w standardzie 802.11n, zarządzanych przez dedykowany kontroler. Wykorzystane rozwiązanie pokryło zasięgiem całą szkołę, gwarantując przepływ danych dochodzący do 300 mbps. Sprawne działanie WLAN zapewniają opatentowane technologie Meru Networks – Meru Virtual Cell i Meru Air Traffic Control. Architektura Virtual Cell umożliwia wszystkim punktom dostępowym pracę na tym samym kanale, tworząc jednolity obszar pokryty zasięgiem sieci bezprzewodowej.

>> Czytaj też: Grzywna za brak hasła sieci WLAN

Wdrożenie w Nowym Tomyślu to przykład wykorzystania rozwiązań Meru Networks w sektorze edukacyjnym, dzięki którym zwiększa się atrakcyjność i konkurencyjność polskiego szkolnictwa. Wcześniej sieci Meru z powodzeniem zostały zastosowane na wyższych uczelniach. W ramach projektu PLATON wdrożono je już w 12 ośrodkach akademickich, m.in. na Politechnice Gdańskiej czy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag WLANtag szkolnictwotag szkołytag siecitag Meru Networkstag gimnazjum
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930