Nowe Prawo pocztowe wzmacnia uprawnienia UKE
Zmiany przepisów Prawa pocztowego, które wzmocnią dotychczasowe uprawnienia Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), wejdą w życie 10 października w związku z uchwaleniem tzw. ustawy horyzontalnej. Regulator będzie mógł np. zgłaszać sprzeciw wobec regulaminów świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Ustawa horyzontalna została opublikowana w Dzienniku Ustaw na początku tego tygodnia. Dotyczy ona zmiany niektórych ustaw w związku z członkostwem w Unii Europejskiej.
Jak podaje UKE, pierwsza ze zmian Prawa pocztowego nakłada na operatorów pocztowych obowiązek przedkładania danych o świadczonych usługach pocztowych w ujęciu wartościowym. Regulator uważa, że rozwiązanie to będzie lepsze niż dotychczasowe, które zapewniało mu wyłącznie uzyskiwanie informacji o ilości świadczonych usług. Regulator uważa, że dopiero po wejściu w życie nowego zapisu zostanie dokonana prawidłowa ocena rynku, która stanowić będzie podstawę do ewentualnego wnioskowania o niezbędne zmiany regulacyjne.
Druga istotna zmiana w Prawie pocztowym da Prezesowi UKE możliwość zgłoszenia sprzeciwu wobec regulaminu świadczenia powszechnych usług pocztowych. Ma ona na celu wzmocnienie ochrony konsumentów poprzez zagwarantowanie zgodności przepisów regulaminu z obowiązującymi przepisami prawa.
Uprawnienie to, skutkować będzie pozbawieniem mocy prawnej postanowień regulaminu objętych sprzeciwem. Ma ono umożliwić zapobieganie przypadkom naruszeń prawa przed zaistnieniem skutków wadliwych przepisów, a także - w przypadku Poczty Polskiej - wykorzystywaniu pozycji operatora dominującego na rynku powszechnych usług pocztowych.
Ostatnią z przyjętych w ustawie horyzontalnej zmian odnoszących się do rynku usług pocztowych jest wprowadzenie skuteczniejszego niż obecnie mechanizmu kontroli poziomu cen pocztowych usług powszechnych. Zagwarantuje to realizację uprawnień Prezesa UKE w zakresie nadzoru nad przystępnością tych cen. UKE podaje, że zmiana ta pozwoli szczególnie na ograniczenie wykorzystywania przez Pocztę Polską pozycji dominującej w zakresie ustalania poziomu cen na usługi powszechne.