Nowe dowody osobiste się opóźnią. MSW nie chce być jak PKW?

04-12-2014, 13:45

Wdrożenie nowego Systemu Rejestrów Państwowych przesunie się o dwa miesiące. Oznacza to także opóźnienie wdrożenia nowych dowodów, ale najwyraźniej MSW woli to, niż bycie w centrum nowej katastrofy informatycznej.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Zapowiadanie nowych dowodów osobistych i odkładanie ich wdrożenia ma w Polsce naprawdę długą historię. W 2007 roku zapowiadano supernowoczesne dowody biometryczne. Mieliśmy je mieć już w 2008, ale nie wyszło. Potem wierzono w możliwość wprowadzenia dowodów elektronicznych z e-podpisem. To też nie wyszło, ale wreszcie postawiono na coś realnego. Od 2015 roku mieliśmy dostać nowe dowody, o których wydanie mieliśmy wnioskować w dowolnej gminie na terenie całego kraju. 

Na styczeń się nie uda

Niestety i to się opóźni. Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak poinformowała dziś o dwumiesięcznym przesunięciu wdrożenia nowego Systemu Rejestrów Państwowych. Po 1 stycznia 2015 roku obywatele będą obsługiwani na dotychczasowych zasadach.

Woźniak wyjaśniła, że w MSW funkcjonuje zespół wdrożeniowy, który na bieżąco monitoruje stan przygotowania nowego Systemu Rejestrów Państwowych. MSW otrzymało też "liczne prośby i sugestie" zgłaszane przez samorządowców na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, aby przesunąć okres wejścia w życie nowych przepisów. 

Nowe dowody - wzór

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zweryfikowało stan Systemu Rejestrów Państwowych. Uwzględniając fakt, że jego wdrożenie obarczone jest dużym ryzykiem MSW przeprowadziło zgodnie z harmonogramem wieloetapowe testy. (...) W związku z faktem, że wyniki przeprowadzonych wcześniej testów nie były dla ministerstwa w pełni satysfakcjonujące, podjęto decyzję o przesunięciu o dwa miesiące terminu wdrożenia nowego Systemu Rejestrów Państwowych - czytamy w oświadczeniu MSW.

Sonda
Czy BIG-i powinny dostawać dane "na zawsze"?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

MSW nie będzie jak PKW?

Można się zastanawiać nad tym, czy na decyzję MSW nie wpłynęła wpadka informatyczna PKW. Zaraz po wyborach pojawiły się doniesienia medialne o tym, że MSW może być następnym PKW. Dziennik Gazeta Prawna informował, że system informatyczny rejestrów państwowych nie przeszedł testów i może mieć wiele poważnych błędów. Wątpliwości budził też przetarg na przygotowanie łączy dla wszystkich urzędów w Polsce. Rozstrzygnięto go dopiero na początku listopada. 

MSW jest w o tyle lepszej sytuacji, że może sobie pozwolić na przesunięcie terminu. Prace legislacyjne polegające na zmianie ustawy o dowodach osobistych i ustawie o ewidencji ludności były przygotowywane w ministerstwie. Zmiany przewidziane w tych ustawach wejdą w życie 1 marca 2015. Natomiast Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje 6-miesięczny okres przejściowy. Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.