Nowe aplikacje Chrome "Na komputer" przypominają aplikacje natywne

06-09-2013, 14:31

Google udostępniła nowy rodzaj aplikacji dla Chrome, które przypominają aplikacje instalowane na urządzeniu. Chrome wychodzi więc z roli przeglądarki, aby stać się ekosystemem aplikacji.

Wczoraj Google Chrome obchodziła piąte urodziny. Ta przeglądarka w stosunkowo krótkim czasie stała się czołowym produktem i wydaje się, że osiągnęła wszystko. Jej twórcy pokazali jednak, że da się osiągnąć więcej.

Google zaprezentowała nowy rodzaj aplikacji dla Chrome, które zachowują się w sposób podobny, jak aplikacje natywnie uruchomione na urządzeniu. W tej chwili takie aplikacje są dostępne dla Windowsa, ale z czasem mają się pojawić także aplikacje dla Mac OS X i Linuksa.

Aplikacje Chrome "Na komputer"

Aplikacje Chrome wykorzystują powszechne webtechnologie, ale także rozwiązania charakterystyczne dla Chrome i dlatego mogą nie działać w innych przeglądarkach. Będą za to posiadać szereg pożądanych cech, np.:

  • mogą działać offline,
  • nie będą miały elementów interfejsu charakterystycznego dla przeglądarki;
  • mogą się łączyć z usługami chmurowymi (Google Drive i nie tylko);
  • można je uruchamiać z pulpitu (dzięki Chrome App Launcher) i podejmować działania z centrum powiadomień;
  • mogą współpracować z urządzeniami USB i Bluetooth, np. z aparatami cyfrowymi lub kontrolerami.

Takie aplikacje można już znaleźć w sklepie Chrome Web Store, w nowej kolekcji pod nazwą "Na komputer". Wśród dostępnych aplikacji jest m.in. Pixlr Touch Up - narzędzie do szybkiej obróbki zdjęć. Google proponuje też przetestować grę wyścigową Cracking Sand, na której da się wypróbować działanie kontrolera USB.

zrzut

Sonda
Będziesz korzystał z nowych aplikacji Chrome na komputer?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Nikt nie mówi, że będzie łatwo

W tym posunięciu Google jest coś genialnego. Na komputerach z systemami Windows, Mac OS X i Linux pojawi się ekosystem aplikacji alternatywny dla już dostępnych sklepów z aplikacjami i innych źródeł oprogramowania.

Oczywiście aplikacje Chrome będą miały wiele wad i pewnie długo nie będą tak wydajne, jak aplikacje natywnie uruchamiane na systemie. Ponadto istnienie kolejnej platformy jest problemem dla deweloperów, którzy mogą mieć problem w podjęciu decyzji o poszerzeniu swojej oferty. Przed Google Chrome stoi wiele nowych problemów, ale nie są to problemy nie do rozwiązania. 

Czytaj także: Uwaga na wtyczki do Chrome i Firefoksa podsuwane na Facebooku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031