Nowa metoda wyłudzania pieniędzy – przez telefon

30-08-2011, 21:02

Podczas oddzwaniania w reakcji na nieodebrane połączenie wykonywane jest połączenie Premium, którego stawka jest bardzo wysoka. Jak się przed tym ustrzec?

Sonda
Zawsze oddzwaniasz w reakcji na nieodebrane połączenie?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

W ostatnim czasie policjanci z Wydziału Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji rozpoznali nową metodę wyłudzania pieniędzy. Zajmując się rozpracowaniem nowych rodzajów zagrożeń rozprzestrzeniających się m.in. wśród klientów korzystających z usług operatorów sieci telekomunikacyjnych, wpadli na pewien trop.

Jak ustalili policjanci, do użytkowników telefonów wysyłane jest krótkie połączenie, tzw. sygnał, tak aby potencjalny odbiorca nie zdążył odebrać telefonu, a miał jedynie wyświetlony numer dzwoniący, na który oddzwoni. Taki numer składa się zwykle z sześciu cyfr (podczas gdy numer telefonu komórkowego - z dziewięciu, a stacjonarnego - z siedmiu plus numer kierunkowy).

>> Czytaj też: UKE: Certyfikaty dla uczciwych usług Premium Rate

Według ustaleń funkcjonariuszy oszustwo to polega na automatycznym obciążeniu konta użytkownika, który oddzwoni na taki numer, zgodnie z taryfikatorem jak za usługę Premium. W ten sposób oszuści jednorazowo mogą wyłudzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.

Bardzo często takie działanie dotyczy osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, bowiem nieodebrane połączenie może oznaczać dla nich utratę intratnego zamówienia i tym samym stratę zarobku. Takie działanie ma miejsce najczęściej po godzinach pracy firmy, by właściciel bądź jeden z jej pracowników, po przyjściu następnego dnia do pracy, zobaczył nieodebrane połączenia telefoniczne i próbował jak najszybciej oddzwonić.

Warto pamiętać, że niektórzy operatorzy umożliwiają blokadę konkretnych numerów lub numerów o podwyższonej stawce. Jeśli zaś nie ma takiej możliwości, pozostaje zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu.


Źródło: Policja.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930