Nowa forma tożsamości, czyli koszulki patriotyczne robią furorę

11-12-2015, 12:08

Choć mogłoby się wydawać, że patriotyzm to idea zamierzchłych czasów, rosnąca w błyskawicznym tempie popularność odzieży patriotycznej pokazuje, że jest inaczej. Producenci, a raczej – jak sami siebie określają – inicjatorzy ruchów patriotycznych, mówią, że patriotyzm nigdy nie zginął – po prostu przez długi czas nie było sposobu, by pokazać go światu.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


„Silna Polska? To możliwe!”

Jeżeli Twoja tablica na Facebooku z miesiąca na miesiąc coraz bardziej wypełnia się zdjęciami znajomych w koszulkach patriotycznych i grafikami związanymi z historią, to nie jesteś wyjątkiem. Rosnąca popularność odzieży patriotycznej widoczna jest jednak nie tylko w sieci, ale przede wszystkim na ulicach – wciąż powstają nowe sklepy, stoiska w galeriach handlowych, a przede wszystkim coraz łatwiej trafić na ludzi w takich koszulkach.

Jak twierdzą autorzy marki odzieżowej Unire Patria, której popularność sięga na Facebooku niemal 9000 polubień, „Młodzi ludzie nie akceptują tego, co się dzieje w naszym kraju. Kluczowe jest, żebyśmy byli zjednoczeni i świadomi tego, co się wokół nas dzieje”. Rosnąca popularność koszulek narodowych pokazuje, że ich poglądy dzieli mnóstwo młodych Polaków.

Pomysły na ilustracje

„Grafiki projektowane są przez zdolnych polskich ilustratorów, dlatego nie obawiamy się o odpowiedni charakter koszulek” – twierdzą pomysłodawcy Unire Patria. Rzecz jasna na koszulkach pojawia się przede wszystkim symbolika historyczna, a więc Orzeł Biały, znak Polski Walczącej oraz husaria (więcej tutaj). Trzeba jednak przyznać, że nie jest to martyrologia, a raczej duma.

koszulki

Koszulki to nie wszystko

Koszulki patriotyczne są jedną z najpopularniejszych form manifestacji tożsamości narodowej. Pomimo wysokich cen spowodowanych całkowicie polską produkcją (79 zł za koszulkę), klientów nie brakuje. Mało tego – na profilu na Facebooku regularnie pojawiają się pytania o nowe wzory i kroje.

Pytam jednego z klientów, jakie jeszcze ubrania z nadrukiem patriotycznym byłby gotowy kupić. W odpowiedzi słyszę, że wciąż brakuje ciekawych pomysłów na prezent dla dziewczyny i akcesoriów: „gdybym miał wybrać jedną rzecz, chciałbym portfel z orzełkiem” – mówi.

„Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych klientów i pracujemy nad bluzami, odzieżą damską i nowymi krojami. Akcesoria również są w planach na przyszłość” – mówią pomysłodawcy marki i dodają, że klienci coraz częściej pytają również o rozmiary dziecięce.

„Napędzamy aktywność”

Choć niektórzy zarzucają, że noszenie koszulek patriotycznych to raczej wymówka niż aktywne działanie, pomysłodawcy bronią się twierdząc, że świadomość historyczna to dopiero pierwszy krok. „Znajomi przekonują znajomych, każdy siłą rzeczy zaczyna się interesować tematem i dostrzegać nowe rzeczy” – dodają. Czy noszenie odzieży patriotycznej to preludium do aktywnego działania na rzecz dbania o pamięć o polskich bohaterach albo zmiany polityki w naszym kraju? „Wierzymy w to i widzimy, że maszyna już ruszyła” – dodają na koniec twórcy Unire Patria.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.