Nokia i Microsoft - przejęcie się opóźni

24-03-2014, 14:50

Nokia miała być w rękach Microsoftu do końca I kwartału. Teraz firmy ogłosiły, że trzeba będzie poczekać nieco dłużej.

We wrześniu ubiegłego roku Microsoft ogłosił, że przejmie część firmy Nokia odpowiedzialną za urządzenia i usługi, oraz patenty tej firmy. Łączna kwota transakcji miała wynosić 5,44 mld euro i wszystko miało się zakończyć w I kwartale 2014 roku.

Przejęcie opóźnione

Wczoraj obydwie firmy ogłosiły, że sprawa się przeciągnie, prawdopodobnie do kwietnia 2014 roku. Przejęcie od początku było uzależnione od zgody udzielonej przez regulatorów na różnych rynkach. Firmy otrzymały 15 takich zgód, w tym zgodę Komisji Europejskiej, ale wciąż nie są to wszystkie oczekiwane zgody.

Prasa domyśla się, że jednym z problemowych rynków mogą być Indie, gdzie Nokia jest uwikłana w spory o podatki. Sama Nokia zaprzecza w swoim komunikacie, aby sprawy podatkowe w Indii miały znaczenie dla opóźnienia transakcji z Microsoftem.

Również Chiny są uważane za kraj, który może przyhamować tę transakcję. Brytyjski The Guardian twierdzi, że rząd Chin może naciskać na obniżenie opłat za patenty Nokii i Microsoftu, które dotyczą technologii mobilnych. 

Patenty Nokii niepokoją

Sprawa patentów była poruszana już wcześniej w UE. Choć Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie to zaznaczyła, że będzie uważnie przyglądała się temu, co robi Nokia ze swoimi patentami. Rzeczą wzbudzającą pewne obawy może być to, w jaki sposób Nokia po transakcji będzie udzielała licencji na swoje patenty związane z technologiami mobilnymi.

Sonda
Czy Microsoft i Nokia osiągną razem więcej niż osobno?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Przejęcie Nokii może być zwieńczeniem zmian, jakie przechodzi ostatnio firma Microsoft. Planowana jest głębsza reorganizacja firmy, której celem ma być przekształcenie Microsoftu w "dostawcę usług i urządzeń", a nie tylko oprogramowania. Zmienił się już szef Microsoftu. Mówi się też, że gigant zaczął cichaczem oferować system mobilny bez opłat licencyjnych dla producentów telefonów

Początkowo sądzono, że po przejęciu Nokii tandem Microsoft-Nokia będzie przeciwwagą dla tandemu Google-Motorola. Tak się nie stanie, bo Google nieoczekiwanie odsprzedała Motorolę firmie Lenovo i Microsoft jest znów osamotniony w swoim dążeniu do zmiany profilu działalności.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930