Niepublikowane zdjęcia LIFE w Google

19-11-2008, 09:34

Galerię wspaniałych zdjęć wykonanych dla magazynu LIFE udostępniła firma Google. Są wśród nich prace Alfreda Eisenstaedta (zwanego ojcem fotografii dziennikarskiej) oraz innych sław, np. Gjon Mili. Wiele zdjęć to prace dotychczas niepublikowane.

Serwis Google z fotografiami wykonanymi dla LIFE znajdziemy pod adresem images.google.com/hosted/life. Galeria ma obecnie w swoich zasobach około 2 mln zdjęć, które można oglądać w stosunkowo dużych rozdzielczościach (np. 900x1200). Z czasem Google planuje zdigitalizować i udostępnić 10 mln zdjęć z archiwów Life.

Większość fotografii, jakie trafią do kolekcji (97%), to prace nigdy niepublikowane, ale z pewnością godne uwagi. Są to dzieła takich legend fotografii, jak Alfred Eisenstaedt oraz Margaret Bourke-White (pierwsza kobieta będąca wojennym fotoreporterem).

Zdjęcia nierzadko ukazują przełomowe momenty historyczne. Obecnie w kolekcji znajdziemy m.in. fotografie z czasów wojny secesyjnej, początków XX w., I wojny światowej, misji Apollo 11 i in. Są też zdjęcia historycznych postaci takich, jak Franklin D. Roosevelt, Louis Armstrong, Maria Curie-Skłodowska i Pablo Picasso.

Archiwum Google z fotografiami LIFE
fot. DI, zrzut - Archiwum Google z fotografiami LIFE

Serwis umożliwia nie tylko przeglądanie zdjęć, ale również zakupienie ich w jeszcze wyższej rozdzielczości. Zdjęcia można pobrać i wydrukować, ale nie można korzystać z nich w celach komercyjnych.

Google nie po raz pierwszy wchodzi w porozumienie z właścicielem praw do zdjęć. Porozumienie z Life jest jednak największym tego typu przedsięwzięciem. Ponadto firma najwyraźniej dostrzega korzyści płynące z digitalizowania papierowych informacji i udostępniania ich w sieci. Uczestniczyła już w skanowaniu książek i archiwalnych materiałów prasowych.


Następny artykuł » zamknij

Hack.pl wrócił do życia

Źródło: Google
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031