Nielegalna popularność "Włatców Móch"

27-02-2008, 11:31

Polskim serialem, który jest najczęściej nielegalnie wyświetlany w serwisach takich jak YouTube, jest kreskówka "Włatcy Móch" - informuje Firma Content Pro. Co ciekawe, producentowi serialu wcale to nie przeszkadza.

Firma Content Pro, badając popularność poszczególnych produkcji, brała pod uwagę wyświetlenia plików w popularnych serwisach społecznościowych. Uwzględniono tylko pliki zawierające całe odcinki seriali lub pozwalające na obejrzenie odcinka w częściach. Poniższe dane pochodzą z połowy lutego br.

Najpopularniejsi "Włatcy Móch" doczekali się już 64,5 mln wyświetleń. Kolejne miejsce pod względem liczby wyświetleń zajmuje: "Świat Według Kiepskich" z 24 mln wyświetleń.

Seriale "13 posterunek", "Miodowe Lata", "Graczykowie" oraz "Daleko Od Noszy" wygenerowały łącznie 13 milionów wyświetleń. Łączna liczba wszystkich nielegalnych wyświetleń wynosi ponad 106 mln.

Według Content Pro firmą wiodącą w dostarczaniu nielegalnych wyświetleń jest Google. Najpopularniejszy serwis, w którym polscy użytkownicy zamieszczają i oglądają materiały chronione prawem autorskim, to YouTube, który należy do giganta z Kalifornii. Drugie miejsce zajmuje inny serwis Google - video.google.com. Następne w kolejności są: Dailymotion oraz Megavideo.

Zaskakującą rzeczą jest śladowa liczba plików w polskich serwisach wideo np. Patrz.pl czy Wrzuta.pl. W każdym z nich znajdują się materiały chronione prawem autorskim, ale jak podaje Content Pro, liczba plików i liczba ich wyświetleń na tle zagranicznych gigantów jest znikoma i niewarta odnotowania.

Sonda
Twoim zdaniem nielegalne wyświetlenia serialu na YouTube to:
  • Świetna reklama serialu i stacji TV
  • Przejaw kradzieży
  • Trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Dowód popularności

Raport Content Pro może i daje obraz popularności serialu, ale niekoniecznie jest obrazem krzywdy, jakiej mogli doznać twórcy.

Producent "Włatców Móch" Paweł Pewny przyznał w rozmowie z Dziennikiem Internautów, że obecność odcinków serialu na YouTube nie przeszkadza mu. Jak stwierdził, jest to "dowód popularności serialu".

Czekamy jeszcze na opinię stacji TV4 w tej kwestii.

Warto też zauważyć, że popularność włatców może wręcz służyć ich popularności w telewizji. Autor tego tekstu zaczął oglądać serial "Włatcy Móch" w TV4 po tym, jak ujrzał kilka odcinków na YouTube. Można sądzić, że nie jest to przypadek odosobniony.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag YouTubetag Włatcy Móchtag TV4tag serialetag Polsattag Content Pro
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy