Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nie możesz doczekać się zabawy dronem? Zanim to zrobisz, dowiedz się nieco o zasadach korzystania z tego urządzenia

30-05-2019, 20:13

Sterowanie dronami może sprawić ogromną radość, zarówno podczas lotów komercyjnych, rekreacyjnych czy sportowych. Niezależnie od tego, zasady wykonywania lotów mogą być różne. Od obowiązku posiadania świadectwa kwalifikacji operatora, przez wytyczne dotyczące odległości od obiektów, po ograniczenia przestrzeni lotów.

Prawo dopuszcza loty w ściśle określonych warunkach i miejscach. Rekreacyjnie dronem możemy latać poza terenami zabudowanymi, z dala od ludzi, pojazdów i budynków. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r., należy zachować odległość minimum 100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora. Warunków tych nie stosuje się w przypadku lotów modelami, których masa startowa nie przekracza 600g. Operator tak małej maszyny może z powodzeniem poruszać się blisko przeszkód, bez obawy naruszenia prawa. Dotyczy to zarówno lotów rekreacyjnych jak i komercyjnych.

Kontrolą lotów natomiast objęte są m.in porty lotnicze i morskie, jednostki wojskowe czy rezerwaty przyrody. W wielu takich miejscach latanie dronem dozwolone jest jedynie po uzyskaniu specjalnej zgody.

Bardzo ważnym aspektem jest też konieczność utrzymania kontaktu wzrokowego z dronem. Nie należy kierować drona w obszary, w których znika on z pola widzenia (np. wlatując za budynek lub za drzewa), oraz oddalać się nim tak bardzo, że staje się on dla nas praktycznie niewidoczny. Przestrzeganie zasad lotów w warunkach VLOS (Visual Line of Sight – operacje w zasięgu wzroku operatora) zabezpieczy nas przed sytuacją, w której dron stwarza zagrożenie dla osób, mienia lub innych użytkowników przestrzeni powietrznej i pozwoli w pełni cieszyć się z użytkowania.

Aby zabezpieczyć sprzęt przed utratą go z pola widzenia można łatwo zastosować wirtualne „ogrodzenie” lub ustawić automatyczny powrót do miejsca startu i lądowania. Dostępne w niektórych modelach mechanizmy fail-safe (tryb pozwalający np. na bezpieczne lądowania w przypadku awarii jednego z silników), uchronią drona na wypadek np. utraty łączności, nadmiernego rozładowania baterii i innych awaryjnych sytuacji.

Szczegółowy opis zasad latania dronem oraz odpowiednie przepisy prawne dostępne są na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Źródło: aeroMind


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik