NIE dla komputerów z Linuksem w Wal-Mart

11-03-2008, 07:35

Tanie komputery z Linuksem znikną z półek supermarketów Wal-Mart. Przedstawiciele firmy stwierdzili, że maszyny te "nie są tym, czego szukali klienci". Co jednak ciekawe, firma nadal ma zamiar sprzedawać komputery z Linuksem w swoim sklepie online.

Rzeczniczka Wal-Mart Stores Inc. Melissa O'Brien powiedziała agencji Associated Press, że tanie komputery z Linuksem "to naprawdę nie było to, czego szukali klienci". Wiadomo, że Wal-Mart wysprzedał już wszystkie takie komputery, ale nie zdecydował się na wprowadzanie nowej partii. Dane dotyczące poziomu sprzedaży nie zostały ujawnione.

Komputery z Linuksem, które oferował Wal-Mart, to zestawy bez monitora o nazwie "Green gPC" od mało znanej firmy Everex. Kosztują one niecałe 200 USD, posiadają dysk 80 GB, 512 MB RAM i procesor 1,5 GHz od Via. Instalowany na nich system to gOS będący odpowiednio dostosowaną wersją Ubuntu Linux. Na komputerach instalowany jest również pakiet biurowy OpenOffice.org 2.2.

Tylko w internecie

Komputery gPC nadal będą sprzedawane w internetowym sklepie WalMart.com. Przedstawiciel firmy Everex Paul Kim przyznał, że sprzedaż tanich komputerów online idzie znacząco lepiej, niż w tradycyjnych marketach. Na stronie Walmart.com znajdziemy zresztą nie tylko gPC2, ale także taniego laptopa Everex CloudBook za 399 USD, również z Linuksem.

Informacja o zaprzestaniu sprzedaży gPC w marketach może zaskakiwać. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku Wal-Mart informował, że gPC był jednym z najlepiej sprzedających się zestawów komputerowych. Wydawało się, że tani komputer bez Windowsa utrzyma bez problemu swoją popularność.

Niektórzy obserwatorzy rynku od początku jednak źle wróżyli komputerom Everex. Nietrudno zauważyć, że swoją niską cenę maszyny te zawdzięczają nie tylko darmowemu systemowi operacyjnemu, ale również tanim komponentom od mało znanych firm. Niewykluczone też, że na komputery zaczęli skarżyć się klienci, którzy kupili je nieświadomie, będąc pewnymi, iż na komputerze musi być jakiś Windows.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wal-Marttag tanie komputerytag OpenOfficetag Linuxtag gPCtag Everex
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy