Nie daj się nabrać na szczepionkę przeciw COVID-19

12-08-2020, 15:46

Cyberprzestępcy rozsyłają e-maile informujące o szczepionce na koronawirusa, chcąc zaciekawić i nakłonić odbiorców do pobrania złośliwych plików Word i Excel. To nowy trend, którego celem jest przejęcie poufnych danych użytkowników.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Liczba tego typu działań wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 100% – ostrzegają eksperci Check Point. Podstawową metodą ataku jest poczta e-mail, która stanowiła 82% wszystkich ataków w ciągu ostatnich 30 dni. Przestępcy tworzą wiadomości e-mail, które zawierają fałszywe informacje nt. dostępności szczepionek na COVID-19. Jednocześnie w treści maili umieszczane są złośliwe linki, po kliknięciu których ofiara pobiera zawirusowany plik, zazwyczaj w postaci plików .exe, .xls lub .doc.

covid-19 wykres Check Point

Specjaliści z Check Point zdążyli wyróżnić dwa rodzaje ataków. Pierwszy z nich zawiera temat “URGENT INFORMATION LETTER: COVID-19 NEW APPROVED VACCINES” (lub jeśli zostały przetłumaczone: „PILNY LIST INFORMACYJNY: NOWE ZATWIERDZONE SZCZEPIONKI COVID-19”). Wiadomości e-mail zawierały złośliwe pliki .EXE o nazwie “Download_Covid 19 New approved vaccines.23.07.2020.exe”, które po kliknięciu instalują narzędzie InfoStealer zdolne do gromadzenia informacji, takich jak dane logowania, nazwy użytkownika i hasła z komputera użytkownika.

Druga kampania charakteryzowała się zgoła odmiennym podejściem i była skierowana została głównie przeciw sceptykom. E-mail o tytule “UK coronavirus vaccine effort is progressing badly appropriate, recruiting consequence and elder adults” zawierał złośliwy link. Dalsze dochodzenie badaczy ujawniło, że był używany do przekierowywania ruchu na witrynę medyczną służącą do phishingu; „Thelifestillgoeson[.]Su”, która próbowała naśladować legalną kanadyjską aptekę.

Chociaż w lipcu liczba ogólnych cyberataków utrzymywała się na wysokim poziomie, liczba ataków związanych z ogólną tematyką koronawirusa znacznie spadła. Badacze Check Point donoszą o średnio 61 tysiącach ataków związanych z koronawirusem tygodniowo, co stanowi spadek o ponad 50% w porównaniu ze średnią czerwcową wynoszącą 130 tys. ataków.

covid-19 wykres Check Point




Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać














Tematy pokrewne:  

tag szczepionkitag InfoStealertag COVID-19tag Check Point
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.