Nie daj się nabrać na fałszywą e-fakturę z Play

31-10-2014, 16:18

Prowadzisz firmę? Możesz spodziewać się e-faktury wystawionej rzekomo przez Play. Twórcy szkodliwego oprogramowania, wysyłając fałszywe powiadomienia, prawdopodobnie posiłkują się danymi z KRS-u.

Jak informuje Niebezpiecznik, nową falę fałszywych e-faktur wyróżnia to, że są adresowane imiennie do właścicieli firm (z użyciem także drugiego imienia) i trafiają głównie do firmowych skrzynek pocztowych. Dane te mogą pochodzić z Krajowego Rejestru Sądowego, który bez problemu można przeszukać online. Przykład oszukańczej wiadomości można zobaczyć poniżej.

Fałszywa e-faktura wysłana rzekomo przez Play, źródło: Niebezpiecznik
Fałszywa e-faktura wysłana rzekomo przez Play, źródło: Niebezpiecznik

Jest ona rozsyłana z zespoofowanego adresu awizo@mojefinanseplay.pl, co świadczy o tym, że nadawcy fałszywych powiadomień wnikliwie czytają ostrzeżenia firm, pod które się podszywają. Pod koniec września na blogu rzecznika Play pojawiła się bowiem informacja: „Nasze faktury wysyłamy tylko i wyłącznie z adresu awizo@mojefinanseplay.pl” - no i proszę, oszuści się dopasowali (wcześniej korzystali z adresu awizo@play.pl).

Nie dostosowali jednak formatu załącznika. „Nasza faktura jest plikiem PDF” - informował Play, do potencjalnych ofiar dociera jednak plik DOC, który jest wykrywany jako złośliwy przez 6 antywirusów z 54 dostępnych w usłudze VirusTotal. Według Niebezpiecznika w załączniku może ukrywać się jedna z wersji zagrożenia, które za pomocą schowka podmienia numery kont bankowych.

Nie jest to pierwszy tego typu atak. W Dzienniku Internautów informowaliśmy już o fali fałszywych e-faktur kierowanych do klientów Vectry i UPC, o podejrzanych e-mailach rzekomo od Poczty Polskiej, a także o powiadomieniach dotyczących wpisania do Krajowego Rejestru Długów. Wczoraj ostrzegaliśmy przed e-mailami wykorzystującymi wizerunek międzynarodowych firm kurierskich - jeżeli chcesz nauczyć się rozpoznawać oszukańcze wiadomości, zajrzyj do tego tekstu, gdyż na końcu dodaliśmy krótki poradnik.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy