Nie chcemy szefa, dlatego zakładamy własne firmy i jesteśmy z tego zadowoleni

15-09-2010, 16:53

Chcemy być niezależni, dużo zarabiać i korzystać z własnej wiedzy i umiejętności – to właśnie główne powody do zakładania własnej firmy, na które wskazali uczestnicy sondażu przeprowadzonego w małych firmach, a zleconego przez UPC Polska.

Z badań wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców, którzy założyli własną firmę, jest zadowolona z tej decyzji. Warto samemu ustalać zasady, jeśli można efektywnie zarządzać swoim czasem oraz spełniać się zawodowo, mając za miernik skuteczność i satysfakcję klientów.

>> Czytaj też: Praktycy opowiedzą, jak zarabiać na e-biznesie

Niezależność i chęć samodzielnego decydowania o swoim czasie to zdecydowanie najczęściej wskazywany atut posiadania własnego biznesu. W odpowiedzi na pytanie otwarte wskazało ją 33% respondentów, z kolei z listy odpowiedzi wspomaganych wybrało ją aż 72% badanych. Zatem to gotowość do bycia swoim własnym szefem w największym stopniu determinuje nas do założenia firmy. Zachęcające były także perspektywy wykorzystania własnej wiedzy i umiejętności (49% badanych), jak również optymistyczne prognozy podwyższenia standardu życia (47%).

Sonda
Planujesz założyć własną firmę?
  • Tak
  • Nie
  • Boje się ryzyka
  • Nie mam funduszy
wyniki  komentarze

Elastyczność wynikającą z zarządzania swoim czasem na liście istotnych powodów skłaniających do rozpoczęcia swojej przygody w roli przedsiębiorcy wymieniło aż 45% badanych. Realizację pomysłów i marzeń jako ważny czynnik możliwy do spełnienia jedynie na „swoim” podało 35% respondentów badania – tę zaletę posiadania własnej firmy wskazano tylko w pytaniu, w którym dano respondentom możliwość wybrania więcej niż jednej odpowiedzi wśród sugerowanych.

Jako utrudnienie przy podejmowaniu decyzji o założeniu własnej firmy, niezależnie od płci, badani uznali spodziewane wysokie koszty prowadzenia własnej działalności - tak odpowiedziało 45% z nich. Badanych powstrzymują także skomplikowane formalności związane z rejestracją firmy (19%) i przewidywane koszty związane z inwestycją w założenie firmy (10%). Brak perspektyw rynkowych okazał się istotną barierą dla 8% badanych. 5% z nich jako obawę wymieniło odpowiedzialność za pracowników i czas, jaki trzeba będzie poświęcać swojej działalności.

Aż 81% badanych jest zadowolonych lub zdecydowanie zadowolonych z posiadania własnej firmy. Tylko 6% spośród przedsiębiorców objętych tegorocznym badaniem deklaruje, że nie jest zadowolonych z pracy na własny rachunek.

>> Czytaj też: 136 pomysłów na e-biznes

Optymistyczne wnioski wypływające z badania małych firm, zleconego na zamówienie UPC Polska, pozwalają przypuszczać, że Polacy będą coraz aktywniej korzystać z potencjału wolnego rynku i mimo ryzyka wzrastać będzie liczba niezależnych przedsiębiorców, którzy z pasją zaangażują się w rozwój swojego biznesu.

Wyniki tego badania nie zgadzają się jednak z ilością ubiegających się o dotację na swój biznes. Forsal informuje, iż przez 40 dni naboru na e-biznes złożono zaledwie 82 wnioski w PARP.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930