Tylko 5% internautów nie obchodzi, a 14% nie lubi świąt Wielkiej Nocy. Natomiast aż 86% deklaruje, że lubi te święta. Jednym z powodów są zapewne spotkania z bliskimi - prawie jedna trzecia internautów twierdzi, że w ciągu najbliższych dni odwiedzi przyjaciół i znajomych - wynika z badań przeprowadzonych wśród użytkowników komunikatora Gadu-Gadu.
Święta Wielkiej Nocy obchodzi 95% panelistów badania. Internauci aktywnie przygotowują się do rodzinnego spędzenia świąt: sprzątają, robią zakupy, składają życzenia rodzinie i znajomym, a także gotują i przyrządzają świąteczne potrawy. Jak się można spodziewać, kobiety bardziej są zaangażowane w przygotowania świąteczne. Największe dysproporcje dało się zauważyć w zaangażowaniu w przygotowywanie potraw (75% kobiet i 40% mężczyzn) i dekorowanie pisanek, malowanie jajek (odpowiednio 72% i 44%).
Święconkę pójdzie święcić 72% badanych, a generalnie w kościelnych uroczystościach i przygotowaniach do świąt Wielkiej Nocy uczestniczy ponad połowa internautów (53%).
Uważamy Wielkanoc za przejaw pięknej polskiej tradycji (76% wskazań), za bardzo radosne (71%) i wyjątkowo rodzinne święta (67%). Zdecydowana większość badanych przyznaje świętom Wielkiej Nocy rangę wydarzenia kościelnego i religijnego (68%). Sporo osób traktuje Wielkanoc jako okazję do spotkań w gronie znajomych (64%), a blisko połowa przyznaje, że święta to wielkie obżarstwo i siedzenie przy stole (49%). To ostatnie stwierdzenie najbardziej różnicowało postawy, gdyż jednocześnie co trzeci nie zgadzał się z taką opinią.
Warto też zwrócić uwagę na 25% z nas, którzy chętnie by wyjechali, jednak ze względu na dzieci, rodziców i dziadków decydują się na pozostanie i tradycyjny sposób spędzania świąt.
Spośród zwyczajów i obrzędów świątecznych prym wiedzie polewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Jest to jedyny zwyczaj, który jest jednako popularny w całej Polsce. Malowanie jajek częściej było wskazywane w woj. dolnośląskim (86%), rzadziej w mazowieckim, podkarpackim i lubelskim (po 70%).
Post najczęściej przestrzegamy w woj. podkarpackim (79%) i małopolskim (73%), najrzadziej w dolnośląskim (61%) i zachodniopomorskim (55%). Z kolei zwyczaje związane z podarkami i zabawami są niemal nieznane w niektórych częściach kraju, w innych zaś bardzo popularne. Podarkami obdarowuje się co drugi badany mieszkaniec pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, podczas gdy w świętokrzyskim, pomorskim czy podkarpackim zaledwie co siódmy czy co dziewiąty.
Podobnie duże rozbieżności znajdziemy przy szukaniu słodkości od zajączka – jest to popularne w Wielkopolsce (62%), pomorskim i opolskim (po 51%), a jednocześnie bardzo rzadko spotykane w świętokrzyskim (2%), lubelskim (6%) czy podkarpackim (7%).
W różne gry z pisankami bawią się mieszkańcy województw podlaskiego (40%), warmińsko-mazurskiego (38%), zachodniopomorskiego (33%), a raczej rzadko w podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim (po 9%). Natomiast pogrzeb żuru (nota bene bardzo ciekawa tradycja) znany jest zaledwie w dwóch miejscach Polski: w opolskim i podkarpackim (wskazania po 5%).
Pojawiły się też odpowiedzi dotyczące mniej znanych obrzędów wielkanocnych. Na przykład: okładanie witką wierzbową w Wielki Piątek, smaganie witkami czy jałowcem w świąteczny Poniedziałek, czynienie psot wielkanocnych, składanie darów ziemi, a nawet mycie się w sobotni poranek ze srebrną monetą.
Badanie wśród użytkowników komunikatora Gadu-Gadu przeprowadzono dzięki usłudze GaduSonda. W sondzie wielkanocnej trwającej w dniach 7-9 kwietnia wzięło udział 3 270 osób.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|