Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Firewall Microsoftu zbyt prosty?

28-06-2006, 13:03

Firma Agnitum przeprowadziła analizę firewalla Microsoftu zawartego w pakiecie OneCare. Według producenta Outpost Firewalla, konkurencyjny produkt Microsoftu daleko odbiega od standardów bezpieczeństwa.

Pakiet OneCare ma być produktem kompleksowym, prostym w obsłudze i adresowanym do użytkowników początkujących. Microsoft chce trafić z tym produktem do tych użytkowników, którzy dotąd nie korzystali z żadnego oprogramowania antywirusowego.

Niestety, w testach przeprowadzonych przez Agnitum, firewall One Care przeszedł tylko najprostsze testy szczelności zapory ogniowej, nie oferując nawet podstawowego modułu wykrywania włamań (intrusion detection) i narażając tym samym komputery użytkowników na włączenie do sieci bonetów. Poza tym, baza rozpoznawanych przez firewall OneCare aplikacji jest bardzo mała, a dodanie każdej nowej aplikacji wymaga kilku zabiegów i restartu systemu.

Eksperci Agnitum donoszą również, iż reguły dostępu dla aplikacji są ograniczone do "przepuść/zablokuj". Użytkownicy nie mogą ustawić różnych reguł dla różnych typów wykorzystania lub czasu, jak np. zablokowanie dostępu Internet Explorera jedynie do niektórych stron internetowych. Podobne ograniczenia dotyczą także dostępu do plików w sieci i zdalnego dostępu do komputera.

Z kolei Windows Defender, komponent pakietu OneCare służący do zwalczania programów szpiegowskich, powoduje istotne opóźnienie w uruchamianiu aplikacji.

Eksperci Agnitum natrafili także na nietypowe reakcje związane z kompatybilnością, ale... nie takie, jakich się spodziewali. Podobnie jak byłoby to w przypadku większości użytkowników, na testowanej maszynie przed instalacją OneCare działał już firewall. W czasie instalacji program nie zgłaszał potrzeby odinstalowania istniejącego firewalla i pracował bez konfliktów obok Outpost Personal Firewalla. W gruncie rzeczy można to uznać za zaletę.

Zdaniem przedstawicieli Agnitum, Microsoft słusznie próbował stworzyć program prosty, ale poszedł w tym za daleko, ograniczając możliwości programu. Szczegóły na temat testu Agnitum znajdziemy na stronie firmy.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Prąd kupiony w internecie?

Źródło: Agnitum