Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Narodowe Archiwum Cyfrowe będzie projektem open source

11-09-2007, 11:25

Niebawem ruszą pracę nad Narodowym Archiwum Cyfrowym. Projekt będzie umożliwiał dostęp do materiałów zgromadzonych w Archiwach Państwowych i będzie oparty o wolne oprogramowanie i otwarte standardy.

Archiwa Państwowe to 250 km półek, na których można odnaleźć wszystko na temat Polski od początków jej istnienia. Czytając dokumenty można prześledzić losy królów, dane dotyczące naszych przodków, przepisy kulinarne sprzed wieków, fotografie i in.

W celu ułatwienia i spopularyzowania dostępu do tych materiałów Archiwa rozpoczęły projekt masowej digitalizacji archiwaliów. W związku z tym powstanie centralne państwowe Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC), które zajmie się m.in.: archiwizacją "dokumentu elektronicznego", digitalizacją i udostępnianiem online materiałów archiwalnych, informatyzacją Archiwów oraz tworzeniem systemów informatycznych wspierających powszechny dostęp do materiałów archiwalnych.

Twórcy NAC postawili rozwijać systemy informatyczne w oparciu o wolne oprogramowanie i otwarte standardy, ponieważ to właśnie nieskrępowany dostęp ma być jednym z głównych założeń projektu. Oznacza to, że NAC będzie pierwszym w Polsce projektem open source rozwijanym na taką skalę przez centralną instytucję publiczną.

Zaproszeni do udziału w projekcie są wszyscy entuzjaści open source. Miejscem kontaktowym jest internetowe forum archiwalne iFAR gdzie można znaleźć więcej informacji na ten temat.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Źródło: NAC