Napisy.org powrócą?

09-02-2008, 21:39

Niewykluczone, że zamknięty przez policję popularny serwis udostępniający tekstowe tłumaczenia do filmów będzie mógł wznowić działalność. Prokuratura ma bowiem wątpliwości, czy jego autorzy rzeczywiście dopuścili się łamania prawa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wspólna akcja polskich i niemieckich funkcjonariuszy doprowadziła 17 maja zeszłego roku do zamknięcia witryny Napisy.org, a także zatrzymania i przesłuchania kilku osób zaangażowanych w jej prowadzenie.

Operacja przeprowadzona została na życzenie dystrybutorów skupionych wokół Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA), którzy oskarżali twórców strony o rozpowszechnianie napisów bez zgody właścicieli praw autorskich.

Tymczasem według informacji Gazety Wyborczej, niewykluczony jest rychły powrót serwisu do Sieci. Niemal dziewięć miesięcy od przeprowadzenia operacji, żadnej z osób związanych z Napisy.org nie zostały jeszcze postawione zarzuty.

Prokuratura Rejonowa w Zabrzu (mieście, z którego pochodzi twórca serwisu) ma wątpliwości, czy można w tym przypadku mówić o jakimkolwiek złamaniu prawa. Powołano biegłego, który ma dokładniej ocenić, czy tłumaczenie uznać można za odrębny utwór i czy zachodzi w jego przypadku możliwość naruszenia praw autorskich.

Sonda
Czy policja powinna otrzymywać nagrody od firm?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Całkiem możliwe, że na podstawie wydanej opinii podjęta zostanie decyzja o umorzeniu dalszego postępowania w tej sprawie, która jednoznaczna byłaby z przywróceniem działania serwisu.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach nie chciała komentować informacji "GW" podkreślając, że policja zajmuje się jedynie wstępną weryfikacją dowodów - ich dalsza analiza należy już do prokuratury.

Warto przypomnieć, iż pod koniec ubiegłego roku Koalicja Antypiracka nagrodziła funkcjonariuszy za sprawne przeprowadzenie operacji swą odznaką "Złotej Blachy".

Wszystkie wcześniejsze artykuły Dziennika Internautów poświęcone tej sprawie znaleźć można w naszej sekcji "DI Ekstra".

Następny artykuł » zamknij

Źródło: Gazeta Wyborcza


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.