Największe firmy IT zadbają lepiej o prywatność

23-02-2012, 07:15

Sześć firm zawarło porozumienie, na mocy którego wprowadzą zasady jasnego informowania swoich klientów o tym, w jaki sposób wykorzystywane są ich prywatne dane.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Rynek aplikacji mobilnych rośnie w bardzo szybkim tempie, dla firmy Apple - największego gracza na rynku - stanowi niemałe źródło przychodów i niezwykle istotny element całego ekosystemu. Instalując różne aplikacje, pozwalamy im jednak na dostęp do części naszych danych, tak zapisanych w naszych telefonach komórkowych (czy też możliwych do ustalenia przez te urządzenia, jak lokalizacja), jak i na serwerach poszczególnych firm. Podnoszone od pewnego czasu są zarzuty, że konsumenci nie bardzo wiedzą, jakie informacje i w jakim celu będą wykorzystywane. Zwracają na to uwagę przede wszystkim organizacje broniące prawa do prywatności.

Czytaj także: Google pozwana za naruszenie prywatności użytkowników Safari

Kamala D. Harris, prokurator generalna stanu Kalifornia, poinformowała, że sześć firm - Amazon, Apple, Google, Microsoft, Research In Motion oraz Hewlett-Packard - zawarło porozumienie w sprawie udostępniania informacji o tym, w jaki sposób dane o użytkownikach aplikacji będą wykorzystywane. Dotyczyć to ma także deweloperów dla nich pracujących, co jest o tyle istotne, że zdecydowana większość programów tworzona jest przez niezależnych programistów.

Prokurator powiedziała, że obecnie 22 z 30 najczęściej pobieranych aplikacji nie informują użytkowników o sposobie wykorzystania danych prywatnych. Niektóre z nich kopiują nawet książkę adresową telefonu - informuje agencja Reuters.

W tym miejscu warto podkreślić, że 36 prokuratorów stanowych podpisało list do Larry'ego Page'a, dyrektora generalnego Google'a, w którym wyrazili swoje zaniepokojenie ostatnimi zmianami w polityce prywatności giganta. Firma bowiem skonsolidowała wszystkie w jeden dokument obowiązujący dla wszystkich produktów. Prokuratorzy podnoszą, że daje to firmie dostęp do ogromnej bazy informacji o internautach, a tym ostatnim praktycznie odbiera prawo do wycofania ich.

Czytaj także: Ochrona danych w UE - będzie reforma


Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.