Najbezpieczniejsze banki internetowe w Polsce

20-10-2009, 16:33

Bankier.pl przygotował przegląd stosowanych przez banki internetowe zabezpieczeń i na tej podstawie ocenił wszystkie działające na polskim rynku banki komercyjne, a także pięć największych banków spółdzielczych i system udostępniony klientom SKOK. Jak wynika z analiz, najlepsze obecnie zabezpieczenia bankowości internetowej stosuje Euro Bank.

W październiku tego roku mija 11 lat od momentu, kiedy Polacy po raz pierwszy mogli zarządzać swoimi pieniędzmi w banku przez internet. Od tego momentu wiele się zmieniło - zauważa Bankier.pl. Obecnie bankowość internetowa to standard obowiązujący praktycznie we wszystkich komercyjnych instytucjach, dużej części banków spółdzielczych, a nawet SKOK-ów. O powszechności tego typu usług świadczą liczby - do końca tego roku liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej przekroczy 8 milionów - szacuje Rada Bankowości Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Oznacza to, że już około 40 proc. posiadaczy kont bankowych obsługuje swój rachunek przez internet.

Tak duża grupa użytkowników bankowości internetowej jest niestety także idealnym celem dla przestępców. Mimo iż stosowane przez polskie banki zabezpieczenia kanału internetowego należą do jednych z najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych na świecie, to jednak co jakiś czas zdarzają się kradzieże pieniędzy z tych kont.

Warto zauważyć, że obecnie wszystkie polskie banki stosują dwustopniowy poziom zabezpieczeń – jeden do logowania do rachunku, drugi do potwierdzania transakcji. Do najpopularniejszych sposobów autoryzacji należy zaliczyć hasła jednorazowe, hasła SMS-owe oraz tokeny. Zabezpieczenia te jednak są niewystarczające, gdy zawodzi najsłabsze ogniwo w łańcuchu, czyli człowiek. Jeśli użytkownik konta okaże się nieostrożny i dobrowolnie przekaże hasła złodziejowi lub niedostatecznie zadba o zabezpieczenie swojego komputera, żadne bankowe zabezpieczenie nie ochroni jego konta. Okradziony zostaje w takiej sytuacji klient lub grupa nieostrożnych klientów, a nie instytucja w wyniku swoich zaniedbań - podsumowuje Bankier.pl.

Najbezpieczniejsze polskie banki internetowe
fot. Bankier.pl - Najbezpieczniejsze polskie banki internetowe
Opinia analityków portalu o zabezpieczeniach polskich banków internetowych jest bardzo dobra. Liderem zestawienia najbezpieczniejszych banków internetowych w Polsce Bankier.pl został Euro Bank. Bank ten do logowania i autoryzacji transakcji stosuje TokenGSM - aplikację w telefonie komórkowym klienta, która potrafi generować hasła jednorazowe na podstawie wprowadzonego przez klienta kodu transakcji. Jest to prawdopodobnie najsilniejsza metoda potwierdzania transakcji dostępna na polskim rynku. Dodatkowo do logowania w Euro Banku potrzebne jest hasło statyczne.

Na drugim miejscu uplasował się BNP Paribas Fortis. Tuż za nim na miejscu trzecim znalazły się ex aequo Raiffeisen Bank Polska i BZ WBK, który na początku października wdrożył nowy system transakcyjny, z nowymi zabezpieczeniami. Wszystkie te banki do logowania i autoryzacji transakcji stosują jednorazowe hasła wysyłane SMS-em oraz dodatkowe zabezpieczenia w postaci hasła maskowanego lub haseł statycznych.

Wspomniane wyżej cztery banki mogą pochwalić się zdaniem analityków Bankiera najlepiej zabezpieczonymi systemami bankowości internetowej dla klientów detalicznych. Co ciekawe, pionierzy bankowości internetowej w Polsce, czyli mBank oraz Inteligo, znalazły się dopiero na - odpowiednio - 6 i 14 miejscu.

Raport na temat najbezpieczniejszych banków internetowych w Polsce (PDF)Porównanie ofert banków
»


Źródło: Bankier.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930